Neshody a konflikty nové vlády eskalují. Loď Rakušana a Bartoše má díry, a to ještě nezačali vládnout, hodnotí Robert Šlachta

Robert Šlachta
Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 11. 2021

V Česku nevládne jenom koronavirová krize, ale přetřes zažívá po říjnových volbách i politická scéna. Vláda Andreje Babiše (67) podala ve čtvrtek demisi a pomyslného žezla se má ujmout nově nastupující kabinet lídra vítězné koalice SPOLU Petra Fialy (57). Už teď se ale v pětikoalici objevují první náznaky neshod. Bývalý elitní policista a předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta (50) si myslí, že vzájemné spory naberou na ještě větší intenzitě. "Vít Rakušan s Ivanem Bartošem tvrdili, jak je vše postavené na osobních vazbách a potáhnou spolu za jeden provaz, tak jejich loď má evidentně velké díry a docela nabírá vodu přesto, že ještě ani nezačali vládnout," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz vztahy obou politiků, které celkově ochladly.

Vláda Andreje Babiše podala ve čtvrtek ráno demisi a prezident Miloš Zeman ji odpoledne přijal. Nová vláda by tak mohla vzniknout poměrně brzy. Ale už nyní to v koalici PirSTAN začíná »drhnout«. Vše se točí kolem možného porušení koaliční smlouvy - přesněji: znění analýzy zveřejnil minulé pondělí server Neovlivní. Piráti v ní tvrdí, že kandidáti STAN vyzývali na sociálních sítích i v médiích ke kroužkování svých lidí. To podle nich stálo částečně za tím, že voliči kroužkovali častěji Starosty, kteří tak získali ve Sněmovně 33 křesel, zatímco Piráti pouze čtyři.

Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta, který působil téměř třicet let u policie a ve volbách skončil těsně před branami Poslanecké sněmovny s více jak čtvrt milionem voličských hlasů, kritizuje chování některých poslanců, kteří už neskrývají problémy.

"Je vtipné, jak se všichni po volbách a volební noci bušili do prsou a říkali, jak je všechno zalité sluncem. Ale po měsíci najednou slunce zapadlo a nastalo mrholení, když použiju tohle přirovnání. Nejvíc úsměvní jsou pro mě Piráti a STAN, protože Piráti mají kodex ohledně kumulace funkcí, ale Jakub Michálek sdělil, že vlastně žádný kodex nepodepisovali. Čili ho nemusí dodržovat, jde zejména o Bartoše a o Michálka. Samozřejmě zůstanou poslanci a ministři a je to z toho důvodu, že kdyby poté odstoupili jako poslanci, tak místo nich nastoupí další »vykroužkovaní« ze STANu. I kdyby byla dohoda mezi Ivanem Bartošem a Vítem Rakušanem… ten uvedl, že budou vyvažovat funkce, ale pak se do médií vyjádřila jejich poslankyně Jana Oubrechtová, že neví, proč by měla předávat nějaký mandát Pirátům, když ji voliči zvolili a byl by to na ně podvod. Takže je zřejmé, že i když si něco slíbili a Rakušan s Bartošem tvrdili, jak je vše postavené na osobních vazbách a potáhnou spolu za jeden provaz, jejich loď má evidentně velké díry a docela nabírá vodu přesto, že ještě ani nezačali vládnout," řekl pro ŽivotvČesku.cz Robert Šlachta s tím, že neshody v nové vládě tímto zdaleka nekončí, naopak se domnívá, že spíše teprve začínají.

Podle jeho slov nelze opomenout ani Piráty a poslankyni Olgu Richterovou (36), která se do vedení Sněmovny nedostala nikoliv na první, ale až na druhý pokus – poprvé dostala pouze 95 hlasů. Což vyvolalo řadu otázek nad tím, jaká vlastně panuje situace v budoucím kabinetu.

"Mně se opravdu líbí, jak ti staří ostřílení politici hlavně z ODS tvrdí, jak to bylo způsobeno neznalostí nováčků, kteří nevěděli, jakým způsobem hlasovat a určitě to nebylo vědomě. Ale jednoznačně si vymezují prostor, kdo bude mít ve vládě a v koalici větší sílu. Svádět to na nováčky a jejich nevědomost ohledně hlasování podle mě není úplně fér. Je to zhruba pět týdnů po volbách a každý snad musí vidět, že Petr Fiala není žádný silný lídr. Se svými proklamacemi, o kterých mluvil před i po volbách a s tím, že vlastně skoro nevystupuje na veřejnosti… Už teď bych očekával, že nastupující premiér bude vše komentovat a jednat razantně právě i proto, aby občané nenabyli dojmu, že nemá tah na branku. Vlastně mlčí a pouze tvrdí, že se neustále vyjednává o programu. Podle mého názoru Petr Fiala nepřináší v současné době žádnou politiku, a to je přitom doba přímo vybízející ke krizovému řízení. Odborníci bijí na poplach, čísla rostou a ještě před Vánoci nás kvůli covidovému stavu může čekat ne-li tvrdý lockdown," uzavřel Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz s tím, že bude nadále bedlivě celou situaci na politické scéně sledovat, protože bude zajímavé pozorovat, jak se pětikoalice vypořádá s názorovými rozdíly na řadu důležitých témat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.