Nesmyslná opatření musí skončit. Vít Rakušan sdělil, co bude žádat po premiérovi

Předseda STAN Vít Rakušan
Předseda STAN Vít Rakušan
Foto: Profimedia.cz

Nouzový stav platí do 28. března. Vláda chce prosadit jeho prodloužení a premiér Andrej Babiš (66) chystá schůzky s opozičními lídry, aby je o nutnosti prodloužit nouzový stav přesvědčil. "Nesmyslná opatření chceme odstranit. Nevážeme na to ale prodloužení nouzového stavu," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda STAN Vít Rakušan (42).

Sněmovna bude jednat o dalším prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru v pátek. Vláda ČSSD a ANO žádá poslance, aby nouzový stav, který zatím platí do 28. března, trval až do 27. dubna. Vláda k tomu bude potřebovat souhlas části opozičních poslanců.

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude ve čtvrtek jednat s lídry opozice o tom, že prodloužení nouzového stavu je nutné. Piráti se pak rozhodnou právě na základě toho, co jim premiér sdělí. Opozice bude tlačit na to, aby opatření byla zmírněna.

Koalice Spolu navrhuje, aby se první děti do škol vrátily už 12. dubna. Část opozice také navrhuje, aby byl ukončen zákaz cestování mezi okresy.

"Za premiérem se chystám s představením našeho plánu na rychlý a bezpečný návrat dětí do škol, ale také jasnou výzvou k odstranění zbytečných nesmyslů mezi vládními opatřeními, které podrývají společenskou odpovědnost k dodržování těch potřebných opatření. Způsob boje s pandemií musí být založený na datech, na důkladném zhodnocení toho, co funguje a toho, co nefunguje, ale také na obyčejném zdravém rozumu. Pokud lidem zakážu chodit bez respirátoru i po ulici, kde nikdo není, tak si budou ťukat na čelo a vládě zkrátka neuvěří, že jim dodržování opatření jako celku pomůže," uvedl pro ŽivotvČesku.cz předseda STAN Vít Rakušan. Prodloužení nouzového stavu ale nepodmiňuje odstraněním nelogických opatření.

"Nevážeme to ale na prodloužení nouzového stavu. Nesmyslná opatření chceme zkrátka odstranit bez ohledu na to, jestli nám premiér skutečně zdůvodní potřebnost nouzového stavu pro další týden či dva," dodal Vít Rakušan pro ŽivotvČesku.cz.

Podobný názor má šéf Pirátů Ivan Bartoš. "Měla by se zachovat nebo posílit ta opatření, která fungují, jako například testování ve firmách. A měla by se zrušit nebo změnit ta nelogická, například povinnost nosit roušky v zastavěné oblasti, když nikoho nepotkáte," uvedl již dříve předseda strany, která je podle předvolebního průzkumu společnosti Kantar momentálně nejsilnější.

Dlouho se spekulovalo o tom, že premiér Andrej Babiš (66) má v úmyslu vyměnit Jana Blatnéh...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.