Nevěra ve Výměně manželek. Nová epizoda ukáže, jak se Češi vyrovnávají s největším nešvarem vztahů. O záletech promluvil psycholog

Autor: TV Nova | Výměna manželek
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 3. 2022

Oblíbená reality show Výměna manželek často ukazuje rodiny, které jsou velmi odlišné a řeší zcela jiné potíže. V nové epizodě to však neplatí. V domácnostech Hanky (37) i Nely (26) bude totiž ústředním tématem nevěra. "Nevěra může trvat pouhý měsíc, ale pár se z ní vzpamatovává i řadu let. Proto je vždy lepší vydržet bez ní," varoval Jeroným Klimeš (54), psycholog, který se specializuje na partnerské soužití.

V Chomutovském paneláku zvaném »Experiment« žije rodina prodavačky Hanky (37) a svářeče Ludvíka (37). Třípatrový pětipokojový byt s nimi navíc obývají dospívající dcery Martina (19), Jarka (16) a nejmladší Dominika (12). Kromě toho ještě velmi často pečují o Hančinu mladší sestru Míšu (6), na kterou je jejich společný tatínek sám.

Nela (26), David (28) a Davídek (19 měs.) jsou z Kolína a žijí v pronajatém bytě. Pár se nijak netají tím, že mají ve vztahu problémy a před časem byli nějakou dobu dokonce od sebe. Důvodů, proč k neshodám dochází, je celá řada. Vzájemně se obviňují z toho, že jeden druhého příliš peskuje, nedokáží se dohodnout, kdo má vykonávat jaké domácí práce a úplně se neshodnou ani na péči o syna.

Ústředním tématem, kolem kterého se však točí životy obou rodin, je nevěra, jeden z největších nešvarů v dlouhodobých vztazích. Zatímco v Chomutově byli nevěrní oba, v Kolíně se na scestí dostala Nela, která má často pocit, že se se svým přítelem nudí. Oba páry se tak nachází ve fázi, kdy přemýšlí, jak znovu obnovit ztracenou důvěru a zda má vůbec smysl ve společné cestě životem pokračovat.

Renomovaný psycholog Jeroným Klimeš, který se kromě rodinné terapie věnuje také pastorální psychologii, pro ŽivotvČesku.cz objasnil, proč k nevěře dochází a jaká jsou její největší rizika. "Nevěrám předchází minimálně dvouleté období trápení ve vztahu a záleží na důležitém aspektu - jestli se při ní člověk zamiluje, nebo ne. Nevěra může být mimo jiné původcem pohlavních chorob, ale hlavně dochází k destabilizaci vztahu, protože podvádění lidé ji berou jako ohrožení něčeho, co si až dosud vybudovali. Pochopitelně myslí i na budoucnost. Nevěra může trvat pouhý měsíc, ale pár se z ní vzpamatovává i řadu let. Proto je vždy lepší vydržet bez ní,“ uvedl vztahový odborník pro ŽivotvČesku.cz.

Zároveň popsal i její projevy. "První věc, které si člověk všimne, je většinou podivné chování. Partner začne být tajnůstkářský a dělá do té doby nezvyklé věci. Není náhoda, že nejčastěji nevěrníka prozradí mobil. Je to opět o tom, zda se do něj vůbec dívat, ale je pravda, že si sám nejsem jistý, zda bych to opravdu vydržel," připustil pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš, že moderní elektronika sice dokáže člověku život v mnohém zjednodušit, ale bohužel mu také umožňuje dovědět se věci, které by jinak nezjistil a netrápil se tak jimi.

"Na partnerovi se vždy člověku něco líbí a něco ho štve. Když jde o zdravý vztah, to dobré vyváží to špatné. Ale jakmile si člověk užívá bokem, dostane to hezké od milence a na partnera doma zbyde už jen to špatné. Je potom těžké se k němu chovat dobře, podváděný partner se ve vašich očích často stává nesnesitelně blbým," dotkl se psycholog možného vysvětlení, proč v obou rodinách mají partneři pocit, že na své polovičce nedokáží najít skoro nic pozitivního.

Na závěr prozradil, co může člověk udělat, aby se záletů dokázal vyvarovat. "Dbejte na to, aby váš partner či partnerka měli uspokojené potřeby. Ženy vyžadují pozornost, povídání o různých tématech a mají rády společné akce, které nesou zážitky. Ty k párovému životu bez nevěry patří. Do vztahu patří samozřejmě také sex a společné usínání. Co v něm ale naopak rozhodně nemá místo, jsou výčitky,“ doporučil skrze ŽivotvČesku.cz směrem k oběma párům z premiérové Výměny. Zda jim deset dní v jiné rodině pomůže k tomu, aby si to uvědomili, ukáže pochopitelně teprve čas, mezi osmi očima však tentokrát dojde k mnohým prozřením.

Výměna manželek
Výměna manželek
Foto: Se svolením TV Nova

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.