Nezaměstnanost v červnu klesla na 3,1 procenta. Ekonom Štěpán Křeček vysvětlil, jak to ovlivní životní úroveň Čechů

Úřad práce - Ilustrační snímek
Úřad práce – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 7. 2022

Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla opět o desetinu procentního bodu na 3,1 procenta. V evidenci úřadů práce bylo na konci měsíce 231.309 lidí, o 4159 méně než v květnu. Zaměstnavatelé nabízeli více než 319.000 volných míst, jejich počet se od konce května snížil zhruba o 18.000. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v červnu byla nezaměstnanost 3,7 procenta. O důležitosti nízké nezaměstnanosti promluvil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Stále je vysoký zájem o zaměstnance ve zpracovatelském průmyslu, ale trh práce ovlivňují také sezonní činnosti. Týká se to zejména stavebnictví, zemědělství, lesnictví, rybářství, živočišné a potravinářské výroby, ale také cestovního ruchu, pohostinství, prodeje a služeb.

Podle dostupných zdrojů získalo v ČR od ruského napadení Ukrajiny práci celkem 84.594 Ukrajinců, zhruba tři čtvrtiny z toho jsou ženy. Někteří se už vrátili zpět domů nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci června tak pracovalo na území Česka 68.777 občanů Ukrajiny s udělenou dočasnou ochranou. Nejčastěji pracují jako montážní dělníci výrobků a zařízení nebo pomocníci ve stavebnictví, výrobě a v dopravě.

Nejnižší nezaměstnanost zůstává nadále v Pardubickém kraji, kde bylo ke konci června bez práce 2,1 procenta lidí. Naopak v Ústeckém kraji je nezaměstnanost 4,9 procenta, nejvíce v Česku. Mezi jednotlivými okresy je na tom dlouhodobě nejlépe Praha-východ. Práci tam v červnu hledalo 1,1 procenta lidí.

"Nízká nezaměstnanost tlačí na růst mezd, a jestliže to tempo růstu mezd bude dosahovat současných úrovní, tak potom mzdy i v reálu začnou růst poměrně rychle a zase se bude životní úroveň Čechů zvyšovat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček, proč je nízká nezaměstnanost důležitá.

Bez práce byli nejčastěji lidé s nižší kvalifikací, především s vyučením bez maturity a se základním vzděláním. U téměř třech čtvrtin volných míst zaměstnavatelé poptávají uchazeče se základním či nižším vzděláním. Přibližně stejný podíl volných pracovních pozic je vhodný i pro cizince. Zájem je hlavně o stavební a montážní dělníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků, řidiče nákladních automobilů a tahačů, zedníky, pomocníky ve výrobě nebo kuchaře a uklízeče. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze a středních Čechách.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.