Nezapomenutelný dětský herec Tomáš Holý by oslavil 53. narozeniny. Národ ho miluje i roky po jeho smrti

Hrob Tomáše Holého
Hrob Tomáše Holého
Foto: ŽivotvČesku.cz
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 3. 2021

Nezapomenutelný dětský herec s rošťáckým kouzlem a osobností, jakou nikdo nedokáže ani napodobit. Takový byl Tomáš Holý, který by ve středu oslavil 53. narozeniny. Herectví se na počátku 80. let vzdal aby mohl vystudovat práva, o svůj pověstný smysl pro humor ale nepřišel. Osudnou se mu stala tragická autonehoda, při níž ve věku nedožitých 22 let zemřel. Smutná zpráva roku 1990 zasáhla národ.

Tomáš Holý, jehož první role byla v kultovním filmu Marečku, podejte mi pero!, byl zcela nepochybně nejznámější českou dětskou hvězdou své doby. Ve filmu Ať žijí duchové sice neměl hlavní roli, ale jeho hlášky, i když jich bylo jen pár, zlidověly a divákům utkvěl v paměti.

Velkým průlomem byla pro Tomáše role v komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku. Konkurzu se tehdy zúčastnilo více než 150 chlapců, mezi kterými Holý na první pohled nijak zvlášť nevynikal. Režisérka Marie Poledňáková ho do užšího výběru zařadila proto, že se po konkurzu vrátil pro čepici, kterou si tam zapomněl. Místo mluvení jen gestikuloval a široce se usmál, čímž štábu učaroval. Filmoví rodiče František Němec a Jana Preissová si pak z užšího výběru sami vybrali právě Tomáše.

Pokračování s názvem Jak dostat tatínka do polepšovny bylo promítáno i na filmovém festivalu v Monte Carlu, kde se Tomáš Holý dočkal mezinárodního uznání. Porota sestavená z kritiků ho nazvala nejlepším dětským hercem od dob Shirley Templeové, která se shodou okolností stala o 10 let později velvyslankyní USA v Československu.

Pro štáb byla vždy radost s Tomášem spolupracovat. Už jako dítě se choval profesionálně, s dospěláky komunikoval jako by byli jeho vrstevníci a ve volném čase dokázal všechny přítomné pobavit stejně tak dobře, jako diváky ve filmech. Bohužel se pak ale rozhodl svou hereckou kariéru ukončit. Rozhodnutí učinil v 11 letech a ve 13 letech skutečně skončil. "Představa, že jednou budu neúspěšným hercem, je nesnesitelná," řekl tehdy.

Psalo se 8. března 1990, když národ o talentovaného dětského herce přišel. Tomáš Holý tragicky zemřel při autonehodě, jejíž okolnosti popsal jeho kamarád Ota Kars v knize Jmenuju se Tomáš. Herec se šel po dvou hodinách strávených v hospodě projet s kamarádem a při cestě zpátky havaroval zhruba půl kilometru od onoho podniku.

Podle knihy byl Tomáš Holý na místě mrtvý, vyprošťující lidé si to ale nemysleli a tak ho odvezli do Nového Boru, kde lékař konstatoval smrt. Kouzelný dětský herec s nezapomenutelným úsměvem nepil často, udělal ale chybu, za kterou bohužel zaplatil vlastním životem. Kromě alkoholu se na nehodě podílela i ledovka, která v ostré zatáčce byla.

Na hrobu Tomáše Holého dnes leží svíčky, květiny, ale i malované kamínky či plyšový hroch. Na talentovaného mladíka, o kterého svět přišel příliš brzy, fanoušci ani po více než 30 letech od jeho úmrtí nezapomínají.

V devadesátých letech patřil k nejobávanějším a nejvlivnějším osobnostem podsvětí. Jméno A...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu