Nezvladatelné dítě, které bije sourozence v reality show. Může volat o pozornost, myslí si psycholog

Výměna manželek
Výměna manželek
Foto: se svolením TV Nova

Rodiče jistě potvrdí, že výchova jednoho dítěte a vícero dětí je velmi rozdílná. Mezi sourozenci může panovat rivalita nejen o pozornost a mladší sourozenci jsou mnohdy upřednostňováni. Nejsledovanější česká komerční televize ve středu večer představila domácnost, ve které vládne čtyřletá dívenka. Ta nešla pro ránu svému osmiletému bratrovi daleko. "Hlavní otázka zní, zda jde o sourozeneckou rivalitu. Musí se vyloučit rodičovské nešvary," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psycholog Jeroným Klimeš (53).

Populární reality show z českých domácností představila rodinu, ve které má hlavní slovo teprve čtyřleté děvčátko. Pro náhradní matku byla spolupráce s holčičkou složitá, neb ji neposlouchala a když nebylo po jejím, dokázala se pěkně zlobit. Nešla daleko ani pro ránu uštědřenou svému staršímu bratrovi.

"Hlavní otázka zní, zda jde o sourozeneckou rivalitu. Pokud se dítě chová agresivně, může dávat najevo, že nemá dostatek rodičovské pozornosti. Pokud ano, tak se dá takové chování averzivně potlačovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný psycholog Jeroným Klimeš.

V případě agresivního chování u dítěte musí být vyloučeny varianty, jako jsou právě sourozenecká rivalita či chyby vykonávané ze strany rodičů. "

Pokud je v takové rodině dostatek výtek či tělesných trestů, měli by to rodiče omezit. Musí se vyloučit rodičovské nešvary. Když se to zvládne, mohou se řešit výchovné nešvary. Pokud si rodiče neví rady, měli by jít na takzvaný videotrénink interakcí, při kterém se chování dítěte komplexně natočí na kameru či telefon. Pak se dá říct, kde je problém," doplnil uznávaný odborník pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.