Nic jsem neplatil a ta částka taky nesouhlasí: Alena Schillerová v rozhovoru rozebrala, kam záhadně "mizí" peníze ze státního rozpočtu
Na konci května skončil státní rozpočet se schodkem ve výši 271,4 miliardy korun. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo financí (MF). Jde o největší květnový deficit od vzniku České republiky. Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura sdělil, že plánuje »šlápnout na brzdu«. Pro ŽivotvČesku.cz poskytla rozhovor bývalá ministryně financí a šéfka opozičních poslanců ANO Alena Schillerová, v němž vypočítala, proč lidově řečeno »ta částka taky nesouhlasí« (legendární věta bývalého kapitána Tomáše Ujfalušiho o zaplacení tehdejší útraty - pozn. red.).
Paní Aleno, začneme na pohled jednoduchou otázkou, která je ale v kontextu věci mnohem složitější. Kam putují miliardové sumy, které v současnosti ohrožují vládou stanovený schodek státního rozpočtu na celý rok, což je 295 miliard korun, jak uvádí zpráva na webu ministerstva?
Základ všeho je ten, že ČR nemá sestavený reálný rozpočet. Tedy jinými slovy suma 295 miliard korun neodpovídá pravdě, a to ani na výdajové, ani na příjmové straně.
Jak je to možné?
Protože v něm figuruje řada účetních triků, podvodů. Včera jsem v televizní debatě »v Partii« otevřeně řekla slovo »podvodů« a budu se obracet na NKÚ (Nejvyšší kontrolní úřad). A tím, že se v tom plánování děly nekalé věci, tak to ministra financí Stanjuru dohání. Jinak by nebylo normální, aby byl na konci května, kdy ještě zbrzdil některé zálohové platby na sociální služby státního fondu, těsně na limitu schodku.
Přiznám se, že mě děsíte, pokud je pravda, co říkáte a co se děje s veřejnými prostředky. To znamená, že by schodek měl být na celý rok nikoliv 295 miliard, jak si předurčila vláda, ale vyšší?
Myslím, že v tom nejste sám. A říkáte to přesně. Schodek měl být výrazně vyšší, jak ty věci oni nastavili. My máme samozřejmě celou řadu mandatorních výdajů, když se podíváte na tiskovou zprávu, tak celá řada výdajů vyplývá ze zákona, ale s tím musí dobrý rozpočtář počítat. To znamená, že pokud to vychází ze zákona, musí a měl by je tam dát.
Rozumím. V kontextu toho, co říkáte, mě napadá jediné, že tam něco na výdajové straně chybí. Je to tak?
Přesně. Nedal tam (Stanjura) sníženou valorizaci důchodů od června. Na to museli (vláda) prosadit zákon, ale i tak jim tam těch 15 miliard chybí. Další věc. Ministr přesunul část deficitu, aby to neměl v rozpočtu, tak to dal do SFDI (Státní fond dopravní infrastruktury). Takže si představte, že tam je nějaký objem uzavřených smluv, vůči nimž mají jít peníze, a tam chybí 30 miliard. Takže touto optikou by celý rozpočet mohl přesunout do fondů a mohl ukazovat, že má nulu. To ale nejde, to je proti pravidlům rozpočtování.
Jsou tam ještě další »perly«?
To víte, že jsou. Pak tu máme válečnou daň zvanou jako »Windfall Tax« a odvody z cenových stropů z energií (dividendy ČEZ, pozn. red.). Do rozpočtu dali, že to přinese 100 miliard, ale proti tomu, že 100 miliard budou výdaje. Protože ale museli jít »ven« s novou prognózou, lépe řečeno museli dát novou prognózu na Výbor pro rozpočtové prognózy, který je zřízen zákonem č. 23/2017 Sb., o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, a to z důvodu, že první návrh rozpočtu musel jít do konce května na vládu, tak musel jít ministr s pravdou ven a přiznat, že příjmy budou jen 40 miliard korun. No a pak uvedl, že to není problém, protože výdaje budou také jen 40 miliard. Jenže ministr financí Stanjura má na konci května v příjmech 12,2 miliardy a na výdajích má utracených podle rozpočtu 40 miliard.
Trochu to na mě působí jako hra »škatulata, škatulata, hejbejte se«...
To ale není ještě všechno. A úplně největší podraz a podvod je, že si (Stanjura) narozpočtoval 50 miliard z takzvaných příjmů z modernizačního fondu, to jsou tedy příjmy z evropských fondů, a on (ministr financí) si peníze odklonil a řekl, že 50 miliard z tohoto fondu půjde do rozpočtu, to ale nejde.
To mi vysvětlete, prosím.
Jde o peníze, které příjmem státního rozpočtu nebudou, protože mohou být použity jen na dekarbonizaci. To znamená, že smějí být příjmem pouze modernizačního fondu, ne ale státního rozpočtu. Musela by na to vláda mít národní zákon, notifikaci Evropské komise a Evropské investiční banky, nic z toho ale nemá a těch 50 miliard je tedy vycucaných z prstu a už to i přiznal ministr životního prostředí. Uměle tak zvýšili příjmy.
Tak a teď mi, paní Aleno, řekněte, proč v rozpočtu takové »čáry máry« jsou?
Já jsem přesvědčena, že to tak bylo vytvořeno kvůli prezidentským volbám, že chtěl mít ministr financí schodek pod 300 miliard, a proto mu to nevychází.
Co by teď měl ministr Stanjura udělat, aby to bylo vše v pořádku, co byste mu poradila?
Jenom jednu věc. A tedy to, pokud si chce zachovat alespoň špetku důstojnosti, že by měl přijít s novelou rozpočtu a zároveň předložit svou rezignaci.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.