Nic není vyloučeno. Vytvoří SPD s ANO vládu? Politolog popsal, jak moc je tato varianta spolupráce možná

Andrej Babiš a Tomio Okamura
Andrej Babiš a Tomio Okamura
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 10. 2021

Do voleb do poslanecké sněmovny už zbývá jen něco málo přes týden a podle předvolebních průzkumů z posledních týdnů má největší šanci na jejich ovládnutí hnutí ANO. Jednou z velkých otázek je, kdo s ANO nyní půjde do vlády, podle odborníků je na stole spolupráce s ODS, ale například i SPD. Uznávaný politolog ovšem míní, že pro Andreje Babiše (67) nebude strana Svoboda a přímá demokracie preferovanou možností. "Co je možné, je dohoda ANO a SPD o tom, že by SPD podpořila menšinovou vládu ANO," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Pokud se stane to, co předvolební průzkumy předpovídají, a hnutí ANO vyhraje volby, je zcela jasné, koho kvůli nové vládě neosloví. Koalice PirStan dokonce figuruje na plakátech hnutí jako něco, před čím Andrej Babiš hodlá národ chránit. Odborníci se přiklánějí k možnosti, že pro současného premiéra bude nejpřitažlivější ODS.

Spekuluje se, na kolik je možná spolupráce hnutí ANO s některou z extremistických stran, mezi něž se řadí i SPD. Andrej Babiš v tomto končícím volebním období koalici s SPD odmítal, podle politologa se ale jistá dohoda mezi těmito uskupeními vyloučit nedá.

"Já si osobně myslím, že pro Andreje Babiše vytvořit vládní koalici s SPD z reputačních důvodů nebude preferovaná alternativa. Co ale je možné, pokud to umožní volební výsledky, je dohoda ANO a SPD o tom, že by SPD podpořila menšinovou vládu ANO. To si myslím, že je možná cesta, jak by Andrej Babiš mohl zůstat premiérem," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Při posledních volbách vytvořilo hnutí ANO alternativní většinu s ČSSD. Strana, jejímž předsedou je aktuální ministr vnitra Jan Hamáček, se podle posledních průzkumů do sněmovny vůbec nemusí dostat. Pohybují se jen těsně pod klíčovou hranicí 5 procent.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.