Nikol Leitgeb ukázala první foto syna po boji o jeho život. Mluvčí záchranářů poradila, co dělat při zástavě dechu dítěte

Herečka Nikol Leitgeb
Herečka Nikol Leitgeb
Foto: Nextfoto
Pavel Vičar | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 9. 2021

Herečka Nikol Leitgeb (34) má za sebou chvíle, které nechce zažít žádný rodič. Její druhorozený syn Tobias, kterého přivedla na svět v červnu letošního roku, přestal dýchat a byl v ohrožení života. Díky včasné pomoci jejího manžela Petra Leitgeba (34) a lékařů se podařilo chlapečka zachránit. Teď se herečka pochlubila snímkem svého syna v náručí dědečka. "Hm. Asi začnu Mauglímu dávat dohromady album," okomentovala dvojnásobná maminka dojemnou fotografii. Pro ŽivotvČesku.cz promluvila mluvčí záchranářů, jak se zachovat, když dojde k zástavě dechu u kojence.

Na den, kdy malý Tobias přestal znenadání dýchat, nikdy jeho maminka Nikol Leitgeb nezapomene. Děsivá situace nastala chvíli poté, co byl uložen ke spánku. Monitor dechu pak spustil alarm. "Po třech minutách, co ho dal Péťa do postýlky, zapnul monitor a odešel, se monitor rozhoukal a malý už byl bílý a nedýchal,“ popsala herečka, co se přesně stalo. Nezapomněla pak upozornit své fanoušky na Instagramu, jak moc je důležitý monitor dechu. “Člověk si říká, že se mu to nestane, ale ono se to normálně děje celkem často a monitor vám opravdu zachrání dítě,“ zdůraznila Nikol Leitgeb.

Proč k takovým věcem u dětí dochází, popsala pro ŽivotvČesku.cz mluvčí zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. "Ta příčina, proč se to děje, se neví. Proč se stane tohle miminku, které je jinak zdravé, nikdo bohužel neví. Jmenuje se to syndrom náhlého úmrtí novorozence, zastaví se mu dech a srdce a je to kritický stav, který se okamžitě musí řešit. Když rodiče nemají monitor dechu a to dítě u sebe nemají v momentě, kdy se to stane a neposkytne se mu pomoc, tak zemře," vysvětlila Jana Poštová pro ŽivotvČesku.cz, která i poradila, jak se v takové situaci mají rodiče zachovat.

"První pomoc záleží na situaci. Když je to odhalené včas, proto se pořizují monitory, může rodič zareagovat - ověřit, že je dítě skutečně v bezvědomí a nedýchá. Pokud to tak je, je nutné volat záchranku a začít resuscitovat. U dětí se vždy zahajuje pěti umělými vdechy, u malých miminek se dělají do nosu i pusy najednou. Potom se zkontroluje, zda se zvedá hrudníček. Pokud dítě nedýchá, tak se kombinuje stlačování hrudníku a dýchání," dodala pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.