Nižší daně a 5 tisíc pro důchodce. Babišova vláda dohodla, že lidem zbyde více peněz

Andrej Babiš - premiér České republiky
Andrej Babiš – premiér České republiky
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 8. 2020

Je rozhodnuto. Dohoda mezi premiérem Andrejem Babiše a vicepremiérem Janem Hamáčkem se naplní. Dojde tak ke zrušení superhrubé mzdy, zároveň snížení daně z příjmu fyzických osob na 15 procent. Daň 23 procent pro vysokopříjmové občany zůstane zachována. Důchodci dostanou takzvané »rouškovné«.

Oba politici o názorové shodě informovali v pátek na tiskové konferenci. „Jsme přesvědčeni, že musíme dát lidem v tomto období jasný signál, že se o ně postaráme a zkrátka snížíme daň na těch patnáct procent, jak původně ODS slibovala a lidi podvedla. Návrh je tedy sazba 15 procent, sazba 23 procent, tedy čtyřnásobek průměrné mzdy, se nemění,” uvedl před novináři premiér.

Co se tedy stane? Lidé s měsíčními příjmy do 140 tisíc by měli odvádět patnáctiprocentní daň z příjmu. Zaměstnanci s průměrnou mzdou ve výši okolo 36 tisíc korun zůstane o přibližně 1800 korun více. Daň z příjmu ve výši 23 procent zůstává pro lidi, kteří měsíčně vydělávají více než čtyřnásobek průměrného příjmu.

Dopady snížení na celkový státní rozpočet Andrej Babiš odhadl na 74 miliard korun. Hamáček uvedl, že dofinancování výpadku vyřešeno zatím není. Podporu ve Sněmovně pro snížení zatím vláda vyjednanou nemá.

Pokud jde o seniory v důchodu, tak jednorázové "rouškovné" bude nakonec pět tisíc a důchodci by ho měli dostat v prosinci. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.