Normální život by Češi mohli žít po prázdninách. Roman Prymula odhadl vývoj epidemie

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz

Česká republika začíná dostávat epidemii koronaviru pod kontrolu, ale situace je pořád velmi nestabilní a při uspěchaném procesu rozvolňování by mohla přijít další vlna. Přesto mnoho lidí upíná naději k létu, že pak by měl život běžet tak, jak veřejnost byla zvyklá. "Podzim bychom měli prožít v relativním klidu," odhadl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (57).

Laboratoře ve středu odhalily 2942 nově nakažených. Je to o 772 případů méně než o týden dříve. Reprodukční číslo R se pohybuje na hodnotě 0,85. V českých nemocnicích bylo s nemocí covid-19 k 22. dubnu hospitalizováno 3909 pacientů. Ze statistiky, kterou zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, plyne, že Česká republika díky sadě striktních opatření dostává epidemii pod kontrolu.

Resort ministra Petra Arenbergera také ve čtvrtek představil, podle jakého scénáře by mělo probíhat další rozvolňování. Už 3. května by se měly otevřít obchody a rozeběhnout služby, kde se potkává klient a vykonavatel služby - tedy dva lidé. Restartování služeb bude probíhat za přísných hygienických norem, služby budou otevřené pro ty, kteří se prokáží negativním testem, budou po očkování, nebo nemoc covid-19 již prodělali.

Podle epidemiologa Romana Prymuly bude při vývoji epidemii záležet na tom, jak se podaří zvládnout návrat žáků do škol a otevření obchodů. Bývalý ministr zdravotnictví je přesvědčen, že už v létě bude veřejnost vědět, jak bude vypadat podzim 2021.

"Už během letních dovolených budeme vědět, co se děje, zda jsme schopní udržet čísla na setrvalých trendech, nebo zda v České republice bude pouze nějaký mírný kontrolovaný nárůst. Já doufám, že v tu chvíli tady proočkovanost už bude taková, že bychom opravdu ten podzim měli prožít v relativním klidu, nebude to ještě úplný normál, ale budeme se k němu velmi blížit," odhadl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Od pondělí 17. května se otevřou zahrádky restaurací pro ty, kteří nepředstavují riziko př...

Celý duben čekalo na očkování proti covidu-19 průměrně kolem 700.000 lidí. Mění se ale podíl těch, kteří čekají na termín a s přiděleným termínem na podání vakcíny. Lidí, kteří už termín získali, je v současné době asi dvojnásobek proti začátku dubna. Mezi čekajícími je zhruba 70.000 starších 80 let a přes 222.000 starších 70 let. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví o očkování. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger řekl, že příští týden očekává výraznější dodávky vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech. Čekání na očkování se tak podle něj výrazně zkrátí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.