Nouzový stav: Andrej Babiš do toho vmanévroval hejtmany, lidé cítí chaos, říká Andor Šándor

Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia.cz

V pátek se zdálo, že v neděli o půlnoci v České republice skončí nouzový stav. Sněmovna odmítla žádost vlády o prodloužení. V neděli odpoledne je ale vše jinak. Hejtmani se dohodli, že vládu požádají o vyhlášení nového nouzového stavu a kabinet Andreje Babiše (66) to přijal. Ze situace v Česku je už řada lidí zmatená a unavená. "Andrej Babiš dobře vmanévroval hejtmany do situace, že si o to řekli sami. Spousta lidí už musí být zmatená, lidé nechápou, co se tady děje," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63).

Je velkou otázkou, zda nově vyhlášený nouzový stav není protiústavní. Je pravděpodobné, že se objeví hlasy, kterou budou dohodu hejtmanů a vlády napadat. Ze hry totiž v neděli byla vyšachována Sněmovna, přes kterou vyhlášení nouzového stavu ve čtvrtek neprošlo. Proti byli opoziční poslanci i komunisté, kteří dosud kabinet Andreje Babiše tolerovali.

"Je sporné, když Sněmovna řekne, že nouzový stav neprodlouží, tak udělat nějakou kličku. Andrej Babiš dobře vmanévroval hejtmany do situace, že si o to řekli sami. Někteří právníci poznamenávají, že ve skutečnosti nedošlo k žádnému přerušení. Hejtman může požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu, pokud není schopen zvládat stav nebezpeční na svém území, ale tím se myslí, že tam nějaký problém vznikne. Tím se nemyslí, že se to takto obejde Sněmovna. Poslanci mají kontrolovat vládu bez ohledu na to, co si o nouzovém stavu myslíme. Já si myslím, že se určitě najdou lidé, kteří to nebudou respektovat. Otázkou je, jak se během těch čtrnácti dnů nouzový stav nyní projeví," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor, který opakovaně upozorňuje na to, že vláda neumí s občany komunikovat a ztrácí podporu.

V nově vyhlášeném nouzovém stavu vláda upravila provoz úřadů, mají fungovat podle normálních úředních hodin, aby mohli lidé využívat jejich služeb. Otevřou se také výdejová okénka knihoven. Po mimořádném jednání vlády to uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Po dohodě s hejtmany vláda vyhlásila nouzový stav od půlnoci na pondělí na dva týdny. Nově bude možné vykonávat komisionální zkoušky, vláda uvolní také rozhodování orgánů právnických osob, které je nyní omezeno počtem lidí, kteří se mohou stýkat.

Vláda řeší ve Sněmovně palčivý problém - nouzový stav. Nemůže počítat s podporou komunistů...

"Obyčejnému občanovi, by měl někdo vysvětlil, že nouzový stav je legální právní rámec k plošným opatřením. Nouzový stav může mít různé podoby. Za nouzového stavu mohou být otevřeny restaurace, s nějakou omezenou kapacitou, mohou být otevřeny obchody a pořád to může být za nouzového stavu. Občan by měl vědět, že to není nějaké zaklínadlo a že když se nouzový stav zruší, že se vše rázem otevře. Nouzový stav je legální báze pro ta opatření. Politici se v čtvrtek měli umět dohodnout, aby bylo zřejmé, co se bude dít. Myslím si, že spousta lidí už musí být zmatená, lidé nechápou, co se tady děje. Pro mnoho lidí je to jen další podtržení toho, jaký je tu chaos," dodal pro ŽivotvČesku.cz bezpečností expert Andor Šándor s myšlenkou, co se nejspíš stane, když se za 14 dní nic nezmění pokud jde o pandemii, zda hejtmani opět budou žádat premiéra.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.