Nouzový stav do 22. ledna: Prodlužuje se agonie lidí, 85 procentům z nich nemoc nic nedělá, říká expert

Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 12. 2020

V Česku bude nouzový stav až do 22. ledna, podpořila to Sněmovna, když vládě pomohla KSČM. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) odmítl výzvu k výjimce ze zákazu vycházení v noci na Silvestra. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora (63) dochází k dalšímu zásahu do života lidí, který může být de facto mnohem ničivější než samotný vir, uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Pro prodloužení nouzového stavu do 22. ledna bylo 55 ze 104 přítomných poslanců. Zatím platil nouzový stav do 23. prosince a země se řídí omezeními pro druhý nejvyšší stupeň 4 opatření proti šíření koronaviru.

"Stále se prodlužuje agonie lidí a prodlužuje se stav života, ve kterém jsou nuceni žít život, který by si nechtěli představit ani v té nejhorší situaci. A zároveň zcela nepochybně na tom vydělávají lidé, kteří by museli projít běžným výběrovým řízením, kdy by bez nouzového stavu nebyla taková možnost zcela jednoznačná," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor svůj pohled na současnou situaci v zemi.

"Musím říct, že prodloužení je o měsíc. Komunisté se odměnili Andreji Babišovi za přesun 10 miliard rozpočtu pro obranu této země do nějaké rozpočtové rezervy, a proto mu schválili prodloužení až do 22. ledna a mně to přijde jako kontinuální pokračování života, který tady musíme snášet, aniž by nám někdo říkal, že se budeme mít lépe," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník.

Ministr zdravotnictví aktuálně zvažuje přechod do pátého stupně v systému PES, který bude znamenat, že po svátcích zůstane uzavřená většina obchodů s výjimkou potravin, lékáren či drogerií, restrikci u služeb i to, že zákaz vycházení bude platit od 21 hodin do páté hodiny ranní.

"Tento stav povede až do doby, než Česko projde masivním očkováním a doufejme, že to povede k něčemu, co bychom si skutečně všichni přáli. Přijde mi neuvěřitelné, jak jsme slevili z těch standardů, že nám tady premiér říká, že si příští rok konečně zajdeme na pivo či se sejdeme se svými příbuznými. Ukazuje to jen skutečnost, jak tito lidé zachází s naší svobodou a s těmi všemi věcmi v důsledku nemoci, o které nepochybuji. Ale faktem je, že 85 procentům lidí v populaci nedělá nic špatného. Tím nechci snížit vliv na těch zbylých 15 procent lidí, kterým nemoc může zkomplikovat život, ale pořád mi tady chybí vyváženost. A podle mě jsme se zakleli do nějakých statistik," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.