Nouzový stav nedostal podporu od opozice. Politikům na životech nezáleží, kritizuje Milan Kubek

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia.cz

Setkání mezi premiérem Andrejem Babišem (66) a lídry opozičních stran skončilo neúspěchem. V pátek má Sněmovna hlasovat o prodloužení nouzového stavu. Vláda požaduje dalších 30 dnů, opoziční poslanci ale zřejmě nevyhoví. Nouzový stav nyní trvá do 28. března. "Politici nevidí, v jaké jsme nouzi. Je smutné, že na lidech jim nezáleží," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz krach jednání mezi opozicí a vládou prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

Online schůzka mezi premiérem Andrejem Babišem a lídry opozice skončila neúspěchem. Premiér nedokázal opoziční strany přesvědčit, že je nutné prodlužovat nouzový stav. Vláda chce nouzový stav prodloužit o dalších 30 dnů.

Ten nynější platí do 28. března. Lídři opozice po premiérovi chtěli, aby spolu s ministrem zdravotnictví Janem Blatným doložili, jak přesně současná vládní omezení a restrikce pomáhají v boji s koronavirem.

Opozice vládě také dlouhodobě vytýká, že nemá plán, jen neustále požaduje další a další prodlužování nouzového stavu. "Pokud jsem jednání s premiérem pochopil správně, jeho jediný plán je pokračovat v současné podobě lockdownu - zavřené okresy, zavřené školy, bez nějaké představy, co dál. Toto naši podporu mít nemůže," uvedl po jednání předseda ODS Petr Fiala.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš pak kritizoval, že středečního jednání se nezúčastnil ministr školství Robert Plaga, i když opozice avizovala, že jedním z bodů k jednání bude návrat žáků škol. Ivan Bartoš a Vít Rakušan ale přesto nevyloučili, že nouzový stav po nějakých úpravách přeci jen podpoří. Naznačují, že to ale nebude na dalších 30 dnů, ale třeba jen na jeden či dva týdny.

Z toho, že opozice nepřislíbila, že v pátek určitě podpoří prodloužení nouzového, je roztrpčen prezident České lékařské komory Milan Kubek.

"Česká republika je v takové nouzi, v jaké ještě nikdy nebyla. Že to politici nevidí a na lidech jim moc nezáleží, je smutné. My zdravotníci si už zvykáme, že nám politici moc nepomáhají a že nám spíše hází klacky pod nohy," uvedl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz a dodal, že ho také trápí, že do rozhodování o boji s pandemií vstupuje politika a dnes už vlastně i předvolební boj.

"Zásadní problém je, že u nás nedošlo k nějaké shodě politických stran, který by zněl, že naším společným nepřítelem je virus, že by se uzavřelo příměří a prát mezi sebou se budeme, až když virus porazíme," dodal pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Epidemie koronaviru v České republice začíná brzdit. Reprodukční číslo se drží pod klíčovo...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.