Nouzový stav prodloužen do 11. dubna. Biolog popsal, co Velikonoce udělají s epidemií

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 3. 2021

Vláda ve spolupráci s KSČM prosadila pokračování nouzového stavu v České republice. Menšinová vláda ANO a ČSSD původně chtěla stav nouze prodloužit až do úterý 27. dubna, na to ale komunisté nekývli. Biolog Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pro ŽivotvČesku.cz řekl, co to bude znamenat pro vývoj koronavirové epidemie.

Nouzový stav potrvá i přes Velikonoce. Vládu při hlasování podpořili komunisté. Menšinová vláda ale ze svých představ musela slevit. Ministři ANO a ČSSD chtěli, aby nouzový stav v Česku trval až do úterý 27. dubna.

Pro prodloužení nouzového stavu do 11. dubna hlasovalo 53 poslanců vládních ANO a ČSSD a také KSČM, která kabinet v dolní komoře toleruje. Pro schválení návrhu bylo nutných nejméně 52 hlasů.

"Je šance, že přes Velikonoce počty nakažených vyklesaj. Jde o to, zda vyklesaj na takovou hodnotu, aby už nakažené a jejich kontakty zvládala hygiena vytrasovat. Jedině funkční trasování, v optimálním případě doplněné preventivním PCR testováním populace, může zabránit opětovným lockdownům a zbytečné smrti stovek osob. Odhaduji, že více jak 1000 či 1500 nakažených denně nevytrasují. Je to vlastně jednoduché - je třeba nouzový stav udržet, než počty klesnou na hodnotu, o níž hygiena řekne, že už ji kvalitně vytrasovat zvládne," řekl ve čtvrtek pro ŽivotvČesku.cz profesor Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Pirátům, ODS a STAN nejvíce vadilo, že současné nastavení nouzového stavu obsahuje zákaz cestovní mezi okresy. Ministr zdravotnictví Jan Blatný a ministr vnitra Jan Hamáček toto opatření přes Velikonoce považují za klíčové.

Volby do Poslanecké sněmovny se nezadržitelně blíží a už za necelý měsíc Češi rozhodnou o ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu