Nouzový stav v Česku byl prodloužen. Poslanci prosadili zásadní podmínku

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Premiér ČR
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 4. 2020

Poslanecká sněmovna v úterý schválila prodloužení nouzového stavu v Česku. Vláda prosazovala jeho protáhnutí až do 25. května, aby mohly zůstat v platnosti restrikce v boji s koronavirovou pandemií. Zákonodárci ale s tak dlouhým obdobím nesouhlasili a trvali na podmínce, že bude prodloužen jen do 17. května.

Stav nouze se tak dle rozhodnutí Sněmovny prodlužuje do 17. května. Pokud ho bude vláda chtít opět protáhnout, bude muset před tímto termínem požádat poslance o souhlas znovu.

V dolní komoře to v úterý vřelo, opoziční poslanci členy kabinetu Andreje Babiše (ANO) nešetřili.

„Rád bych věděl, co je to ten konec podle ministra Vojtěcha. Pandemie totiž 25. května určitě neskončí a já bych uvítal jasný plán,” tázal se třeba Petr Gazdík (STAN).

Podobný postoj zaujímala celá řada dalších poslanců. Opozice chtěla od vlády slyšet jasné argumenty.

Komunikační chaos

„Vláda předvádí totální komunikační chaos, který ohrožuje fungování státu. Počíná si jako velká pohádková saň, která má velký počet hlav. Ty ale místo ohně šlehají opatření. Jedna hlava šlehne opatření, druhá to zase popře. Tím vytváří další a další chaos,“ nenechal na vládě nit suchou Dominik Feri (TOP 09)

Že prodloužení až do 25. května nebude možné, bylo jasné už v momentě, kdy komunisté potvrdili svoje dřívejší stanovisko - nouzový stav si přáli prodloužit do 17. května. Menšinová vláda je ve Sněmovněna KSČM závislá. Od počátku ji tam toleruje a podporuje většinu jejích návrhů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.