Nouzovým stavem to neskončí. Adam Vojtěch chce pro Česko celostátní stav pandemie

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Foto: Twitter Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2020

Nouzový stav skončí k 17. květnu a vláda se snaží vymyslet, co bude pak. Jednání o posílení pravomocí ministerstva zdravotnictví členové kabinetu v pondělí přerušili. Místo novely zákona o ochraně veřejného zdraví se má změnit ústavní zákon o bezpečnosti. Pracuje na tom ministr vnitra Jan Hamáček. Podle šéfa resortu zdravotnictví Adama Vojtěcha by se pak mohl vyhlásit celostátní stav pandemie, během nějž by bylo možné vydávat opatření.

Vláda přestala o novele zákona o ochraně veřejného zdraví jednat proto, že ji odmítli členové kabinetu z ČSSD.

„Debatovali jsme o tom, že bychom vytvořili speciální stav pandemie, aby to nebylo vázáno na nouzový stav. Něco jako nový stav celostátní pandemie, který by umožňoval vydávat opatření o ochraně veřejného zdraví,“ řekl ministr Vojtěch na tiskové konferenci.

Konec opatření?

Na novém plánu pracuje ministerstvo vnitra v čele s Janem Hamáčkem, který má výsledky vládě představit ve čtvrtek. Hamáček krizizoval návrh, který by posílily Vojtěchovy pravomoci, jako protiústavní. Proti tomu se Vojtěch ohradil.

Ministr zdravotnictví nevyloučil, že pokud legislativní nástroj na pokračování některých opatření vláda nezíská, budou muset některá nařízení skončit už 18. května. „Pokud seznáme, že je situace dobrá a že nemáme nástroj, jak pokračovat, tak se může stát, že 18. budou muset některá opatření skončit. Já si ale nemyslím, že je to dobrá cesta,” uvedl Vojtěch.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.