Nová mutace covidu v Česku. Roman Prymula vysvětlil, proč je nutné zpřísňovat opatření

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 2. 2021

Nové mutace viru SARS-CoV-2 jsou velkou komplikací pro zavedená opatření, ale také ohrožují i systém zdravotnictví. Důvodem je, že jsou významně infekčnější, než stávající kmen. "Je vysoce pravděpodobné, že vytěsní postupně původní virus," řekl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula (56) s tím, že kvůli mutacím viru je nutné zpřísňovat opatření.

V současnosti kvůli změnám kmene viru neplatí, že rizikovým kontaktem je setkání lidí bez roušky na vzdálenost méně než dva metry po dobu 15 minut a více. Lidé se mohou nakazit i za několik sekund.

"Britská mutace na našem území již bezpochyby je. Může být různou měrou zastoupena v různých regionech, ale protože tato mutace je dominantní a velmi rychle se šíří, je vysoce pravděpodobné, že vytěsní postupně původní virus. Je schopna se šířit o 40-70 % rychleji a je tedy zřejmé, že mohou podobně stoupat počty hospitalizovaných. Proto je nutné zpřísňovat opatření. Bohužel existují i další mutace, jako Jihoafrická a Brazilská, které mohou být ještě zákeřnější," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

V Česku se britská mutace objevila minimálně od začátku prosince. Riziko nákazy zásadně snižuje to, pokud lidé mají roušku nebo respirátor. Podle epidemiologa je další problém v souvislosti s mutací viru snížení účinnosti vakcín proti nemoci covid-19. Je možné, že vakcíny se budou v budoucnu upravovat a už naočkované lidi bude nutné přeočkovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.