Nová mutace koronaviru, která se přiblížila k hranicím ČR, dostala jméno "pekelný pes". Promluvil o ní Roman Prymula

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 11. 2022

Už brzy by se s vysokou pravděpodobností měla v Česku objevit nová varianta koronaviru, která v současnosti »řádí« u německých sousedů. Dostala poměrně nezvyklé jméno - »pekelný pes«. I když název může vzbuzovat poměrně negativní pocity a obavy, podle epidemiologa a bývalého šéfa resortu zdravotnictví Romana Prymuly (58) by rychle se šířící varianta neměla způsobovat závažný klinický průběh onemocnění, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

V současnosti má epidemie nového typu koronaviru na území ČR klesající trend. Šíření v populací brzdí podle Romana Prymuly zejména nadprůměrně teplé počasí. S ochlazením je nejvýše pravděpodobné, že počty nakažených začnou přibývat. Otázkou pak bude, jak celkový vývoj ovlivní nová varianta koronaviru, která dostala velmi nelichotivé jméno.

"V podstatě, když jsme viděli vysoké vlny koronaviru, které byly v Německu, v Itálii, ve Francii a dělala se tam analýza, které subvarianty se tam vyskytují, tak dominovala varianta omikron a subvarianta BA.5 zcela dominantně, ale už se tam objevily varianty jako je BQ.1, BQ.1.1 a BF.7 a první jmenovaná dostala název »pekelný pes«. I když název u někoho může vzbuzovat negativní emoce, tak se nezdá, že by šlo o variantu, která by způsobovala závažnější klinický průběh onemocnění covid-19, ale je to varianta, která se bude velmi rychle šířit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula s tím, že nezná důvod, proč varianta BQ.1 byla pojmenována velmi netradičně.

Ohledně »pekelného psa« není zcela zřejmé, zda bude v tuzemských podmínkách dominovat. "Může se to stát, to ale zatím nevíme. Skutečností je, že ani v Německu doposud dominantní není. Zatím není dostatek údajů, abychom zcela jednoznačně řekli, že bude způsobovat výhradně mírný klinický průběh. Stejně tak, jakou má rychlost šíření. Ale tak, jak se evolučně varianta omikron vyvíjí, tak by mělo jít o další z rychle se šířících variant, které nemají až tak závažný dopad v rámci průběhu nemoci," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog.

Ochranou před těžkému průběhu nemoci je podle ministerstva zdravotnictví očkování. V Česku je proti koronaviru plně očkováno skoro 6,9 milionu lidí. První posilující dávku má víc než 4,3 milionu očkovaných a druhou více než 591.000 lidí. V současné době tvoří naprostou většinu podaných vakcín přeočkování.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.