Reklama:

Nová naděje: Izraelský lék může pomoci lidem s těžkým průběhem covidu. Rastislav Maďar upřesnil, komu je určený

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 8. 2021

Nadějí v léčbě především těžkého průběhu koronaviru může být nový lék vyvinutý vědci z Nemocnice Ichilov v Tel Avivu. Podle nejnovějších studií pomohl již 93 procentům z 90 pacientů trpících závažným průběhem covidu. Už po pěti dnech léčby mohli být propuštěni. "U části pacientů dochází k poškození organizmu nadměrnou reakcí vlastního imunitního systému tzv. cytokinovou bouří. A tento lék, který se jmenuje EXO-CD 24, působí právě proti této nadměrné stimulaci vlastní imunity," objasnil epidemiolog Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Nemocnice Ichilov, která se nachází v centru Tel Avivu, začala se studií nového léku, který má pomoci především lidem s vážným průběhem koronaviru. Za vývojem stojím tým výše zmíněného zdravotního zařízení. Testování preparátu má dvě fáze, z nichž první byla zrealizována loni v zimě v Izraeli, druhá pak probíhá v Řecku, jak informoval izraelský deník The Jerusalem Post.

"Hlavním cílem studie bylo zjistit, zda je lék bezpečný. Dosud jsme nezaznamenali žádný významný vedlejší účinek u žádného z pacientů obou testovaných skupin. Je důležité si uvědomit, že 19 z 20 pacientů s onemocněním covid-19 nevyžaduje žádnou léčbu. V období pěti až dvanácti dní se ale asi pět procent začne zhoršovat. A to je přesně ten problém, na který se náš lék zaměřuje," uvedl profesor Nadir Arber k výzkumu, který se přemístil kvůli nedostatku vhodných pacientů do Atén.

Reklama:

Společně s ním vede studii řecký internista se specializací na infektologii Sotiris Tsiodras a také doktor Shiran Shapira, vedoucí laboratoře molekulární biologie-integrovaného centra prevence rakoviny.

Adber upozornil také skutečnost, že lék nemá vliv na imunitní systém jako celek (to se děje například u steroidů). Profesor věří, že studie může být dokončena do prosince letošního roku a poté se ukáže, jak to bude s případnou výrobou. Podle renomovaného epidemiologa Rastislava Maďara je látka určená primárně pro závažné formy infekce.

"U části pacientů dochází k poškození organizmu nadměrnou reakcí vlastního imunitního systému tzv. cytokinovou bouří. A tento lék, který se jmenuje EXO-CD 24, působí právě proti této nadměrné stimulaci vlastní imunity. Je určený hlavně pro pacienty se středně těžkou a závažnou klinickou formou infekce," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.


Kdo je Rastislav Maďar:
● Renomovaný epidemiolog.
● Vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity, kde je i děkanem.
● Člen České lékařské komory a České lékařské společnosti JEP.
● Autor desítek odborných článků - pracoval na významných postech nejen v rámci České republiky, ale i na Slovensku.
● Člen poradní Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), který zastává také funkci předsedy redakční rady pro očkování a cestovní medicínu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: