Reklama:

Nová vláda dostane danajský dar. Andrej Babiš může použít Sněmovnu jako přípravu na prezidentskou kampaň, říká odborník

Zleva Petr Fiala a Andrej Babiš
Zleva Petr Fiala a Andrej Babiš
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 10. 2021

Od konce voleb do Sněmovny, které proběhly 8. a 9. října, se mnohé změnilo. Vítězem se stala koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), v jejímž čele stojí kandidát na post premiéra Petr Fiala (57). Ale nová vláda nebude mít čtyřleté období u moci vůbec snadné, navíc celou věc komplikuje zdravotní indispozice prezidenta Miloše Zemana (77). "Opatření, která bude muset vláda dělat, mohou být velkou částí společnosti vnímána jako nepopulární. Hnutí ANO má navíc velmi dobře zvládnutou komunikaci a není důvod si myslet, že se v opoziční roli cokoli změní, zejména pokud bude chtít Andrej Babiš skutečně použít Sněmovnu jako přípravu na prezidentskou kampaň," zhodnotil Karel Komínek z Institutu politického marketingu pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Dlouhé měsíce žilo Česko volbami do Poslanecké sněmovny, které povedou k sestavení vlády pro další čtyřleté období. S těsným výsledkem 27,79 procent porazila tříčlenná koalice SPOLU hnutí Andreje Babiše (67) – v přepočtu na hlasy byl rozdíl 35 765 voličských hlasů. Podle slov Karla Komínka, předsedy z Institutu politického marketingu, čeká na novou vládu hned několik zásadních výzev, kterým bude muset čelit.

"Opatření, která bude muset vláda dělat, mohou být velkou částí společnosti vnímána jako nepopulární. Takový postup bude velmi komplikované vysvětlit a část společnosti navíc ani nebude ochotna naslouchat. Situace bude pro novou vládu ještě komplikovanější, protože její kroky budou kritizovány potenciální opozicí z řad dvou populistických uskupení, která se budou snažit nepříjemná opatření vlády nálepkovat, a tak problém opticky zjednodušit například na »válku proti důchodcům« či podobně," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Současný premiér Andrej Babiš si v rámci komunikace s veřejností vede dobře a má ji nastavenou správným směrem – což pro něj může v budoucnu činit jistou výhodu.

"Hnutí ANO má navíc velmi dobře zvládnutou komunikaci a není důvod si myslet, že se v opoziční roli cokoli změní, zejména pokud bude chtít Andrej Babiš skutečně použít Sněmovnu jako přípravu na prezidentskou kampaň. Rodící se koalice tak může velmi rychle v komunikační rovině tahat za kratší provaz," uzavřel politický marketér Karel Komínek pro ŽivotvČesku.cz.

Politickou scénou však významně otřáslo během pondělního podvečera oznámení předsedy Senátu Miloše Vystrčila (61), který na tiskové konferenci přednesl verdikt lékařů Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) týkající se zdravotního stavu hlavy státu – Miloše Zemana. Podle něj není v horizontu týdnů schopen plnit své ústavní povinnosti a jeho prognóza je značně nejistá. Na základě toho vyzval premiér kancléře Vratislava Mynáře (54) k rezignaci a policie zahájí prošetřování možného protiprávního jednání v souvislosti s trestnými činy proti republice.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: