Nově by vláda mohla dostat možnost vyhlásit i stav nebezpečí, uvedl Hamáček

Jan Hamáček je ministr vnitra.
Jan Hamáček je ministr vnitra.
Foto: Archiv JH
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 6. 2020

Ústavní zákon o bezpečnosti ČR by měl nově obsahovat vedle nouzového stavu a stavu ohrožení státu i stav nebezpečí. Uvedl to ministr vnitra Jan Hamáček, který dnes návrh úprav předpisu představil novinářům po jeho projednání v Bezpečnostní radě státu (BRS).

Dosud mohou stav nebezpečí vyhlašovat kraje. Vládní kabinet ale takovou pravomoc nemá. Podle Hamáčka by byl mírnější stav nebezpečí v budoucnu lepší celostátní reakcí na pandemii, sucho či kybernetické útoky.

"Ten nejmírnější stav, kdy situace ještě není standardní, stav nebezpečí, není možné vyhlásit z pozice vlády na centrální úrovni," poznamenal Hamáček, kterého citují České noviny. Podle novely by kabinet měl dostat možnost vyhlásit stav nebezpečí pro celou ČR nebo její část. "To nám umožní reagovat pružněji a citlivěji na krizovou situaci," je přesvědčen.

V zákonu o bezpečnosti by se také měla objevit nová úprava Ústředního krizového štábu. "Aby bylo naprosto jasné, jaké je postavení BRS a Ústředního krizového štábu. BRS je ten pracovní orgán na koncepční úrovni, který má průběžně projednávat připravovaná opatření a legislativu, krizový štáb má vládu podporovat a pomáhat v době krize," dodal pro portál Hamáček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.