Novela pandemického zákona dostala zelenou. Platit bude. Jaká teď hrozí rizika, upřesnil právník Ondřej Dostál

Právník Ondřej Dostál
Právník Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 2. 2022

Sporná novela pandemického zákona bude s největší pravděpodobností platit. Sněmovna dnes přehlasovala koaliční většinou senátní veto. Novela zejména rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje rovněž účinnost zákona z konce února na konec listopadu. Uzákoní rovněž zavedenou praxi nařizování karantény nebo izolace telefonicky či krátkou textovou zprávou. Prezident Miloš Zeman (77) už ohlásil, že předlohu podepíše. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (42), který poukázal na možná rizika.

"Domnívám se, že jde o špatný krok, a to hned z několika procesních důvodů. Bylo to protlačeno v legislativní nouzi, která nebyla. Jednohlasně to odmítl ústavně-právní výbor Senátu. Z věcných důvodů je velmi nebezpečné dávat ministerstvu zdravotnictví zmocnění k restrikcím jako je uzavření škol, venkovní sport a podobně," zdůvodnil pro ŽivotvČesku.cz právník Ondřej Dostál, proč se s přehlasováním senátního veta nemůže ztotožnit, a dále pak poukázal na to, kde může docházet k největším komplikacím.

"Největší problém je, že se opět z důvodu nějakých komisí na ministerstvu zdravotnictví prosadí věci, které budou zakázány, ale z hlediska pandemie budou k ničemu a velmi dlouho potrvá, třeba šest až osm týdnů, než se to před správními soudy zruší. V mezičase dojde ke škodám u podnikatelů, i u lidí jako jsou pořadatelé táborů a podobně," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný právník.

Odmítavý postoj horní komory přehlasovala Sněmovna hlasy 104 poslanců koalice ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Proti bylo 82 členů dolní komory z opozičních hnutí ANO a SPD. Celkem hlasovalo 187 zákonodárců. K přehlasování senátního veta bylo nutných nejméně 101 poslaneckých hlasů.

Nyní se odehrálo už jen hlasování, které Sněmovna odložila na dnešní odpoledne z noci na čtvrtek, kdy skončila zhruba 6,5hodinová debata o předloze. Dolní komora dospěla k jejímu závěru po více než 37 hodinách od úterního zahájení jednání. I nynější sněmovní projednávání pandemické novely podobně jako její dřívější schvalování začátkem února provázely rozsáhlé obstrukce poslanců SPD. Debata o programu schůze kvůli nim zabrala i s nejvýše dvouhodinovými přestávkami skoro 31 hodin.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.