Reklama:

Novinky ohledně cen elektrické energie a výběru tarifů

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Freepik
Redakce ŽvČ |
[email protected]
Publikováno: 22. 6. 2023

Aktuální vývoj cen elektrické energie je jako na houpačce. Zatímco koncem loňského roku platili mnohonásobně vyšší částky za energie, v první polovině nového roku cena klesla. Nicméně stále hrozí její opětovné citelné zdražení.

Reklama:

Vývoj cen elektrické energie

V únoru 2022 po ruské invazi na Ukrajinu se cena elektřiny na energetické burze PXE, jež určuje cenu za elektřinu pro střední a jihovýchodní Evropu, za 1 Mwh zvýšila až na částku 5 000 Kč. V srpnu 2022 byla cena až 24 000 Kč/MWh. Od začátku prosince začala cena klesat, v únoru 2023 byla její hodnota okolo 4 500 Kč/MWh, v dubnu pak ještě nižší. Ceny jsou pod vládním stropem nastaveným na 5000 Kč/MWh.

Reklama:

Měsíční fixace

V reakcích na klesající velkoobchodní ceny energií je snižují i dodavatelé. Zatímco roční a víceleté fixace jsou svou výší pod vládním stropem, malí a noví dodavatelé začali nabízet svým klientům měsíční fixace. Cena elektrické energie se každý měsíc odvodí od spotových cen za uplynulý měsíc.

V nabídce na trhu můžete najít měsíční fixaci, která představuje kompromis mezi zakázaným nabízením spotových tarifů a delším fixačním obdobím. Cena elektřiny se pak na daný kalendářní měsíc vypočítá jako průměr získaný z velkoobchodních cen energie, které jsou obchodovány na následující měsíc za posledních pět obchodních dnů předchozího měsíce.

Za elektřinu ušetříte i desítky tisíc korun

Ceny elektřiny aktuálně klesají a firmy vydávají nové ceníky. Oproti březnovým nabídkám můžete ušetřit i desítky tisíc korun. Záleží na vašem dodavateli i spotřebě energie. Velcí dodavatelé energií postupně hlásí snižování cen. Jako první se touto cestou začal ubírat ČEZ, který nabízí nové ceníky s fixací na 1 až 3 roky. Následovali jej firmy jako MND, Pražská plynárské či Centropol.

Mnoho firem však snížení ceny váže na fixaci. Aktuální ceny se pohybují pod stropem stanoveným pro letošek vládou na 6 Kč včetně DPH za kilowatthodinu silové elektřiny a 3 Kč včetně DPH za kWh plynu. Nejvýhodnější nabídky lze najít v současné době u společnosti EON. Ten nabízí jednoletou fixaci za podmínky, že si smlouvu sjednáte online. Cena v distribuční sazbě D02d se pak pohybuje okolo 3700 Kč.

Stávající zákazníci společnosti Innogy se dočkali snížení cen u produktu na dobu neurčitou už 1. února. Je tak možné, že se jim nižší ceny promítnou už do letošní topné sezóny.

Domácnosti, které využívají elektřinu pouze pro běžné spotřebiče, tak ušetří okolo 2000 Kč. V bytech, které využívají elektřinu ke svícení a ohřevu vody, si nechají v peněžence více než 6000 Kč.

Dodavatelé hodlají dál snižovat ceny

V závislosti na aktuální situaci hodlají dodavatelé elektřiny ceny dále snižovat, pokud bude současná situace na trhu stejně dobrá. Analytici očekávají, že bude docházet k dalšímu poklesu cen. Podmínkou je však pozitivní vývoj na velkoobchodním trhu. Jedním z důvodu aktuálního trendu poklesu cen jsou energetické úspory, které v rámci EU byly více než 15 procent.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: