Nový kmen koronaviru z Británie je zřejmě už v Česku, říká Roman Prymula. Nastínil účinnost vakcíny
Mutace koronaviru SARS-CoV-2, která se šíří na jihu Anglie, není zcela pod kontrolou. A jen těžko její rozmach potlačit. Takto se v neděli vyjádřil britský ministr zdravotnictví Matt Hancock poté, co vládní experti vyhodnotili, že nový virový kmen je nakažlivější než ostatní. Česko v souvislosti s touto zprávou zavedlo karanténu pro cestovatele ze Spojeného království. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil epidemiolog Roman Prymula, který nastínil, o jak velký problém jde. "V Británii se to šíří v podstatě čtyři týdny a tím pádem vzniká pravděpodobnost, že tento kmen je už na našem území, řekl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník.
Na současnou poměrně silně rizikovou situaci zareagovalo kromě evropských zemí také Česko, kde se od neděle musí lidé přijíždějící z Británie povinně odebrat do izolace. A co je vlastně důvodem obav? Roman Prymula odhalil, že vlivem mutace viru poroste reprodukční číslo.
"Dochází k tomu, že ve spike proteinu je řada mutací, některé z nich jsou klinicky významné. A v podstatě co je známo, že se dokáže rychleji šířit, než běžné kmeny viru, a to šíření může v rychlosti znamenat až 70 procentní nárůst oproti stávajícímu kmenu, což může znamenat, že reprodukční číslo bude stoupat. Tedy pokud by byl tento kmen viru u nás, může znamenat hodnoty, nebo dosahovat hodnot 1,6 až 2," upřesnil bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.
Experti včetně těch z WHO zatím nemají důkazy, že by zmutovaný virus vyvolával těžší případy nemoci covid-19 nebo že by u něj neúčinkovaly vyvinuté vakcíny. "Zatím se není potvrzeno, že by byl klinický průběh horší. Ale tato frekvence mutací může znamenat i to, že v podstatě spike protein může být odlišný natolik, že vakcína by proti němu nemusela fungovat, ale to se zatím nestalo a nepotvrdilo. Každopádně řada zemí v tuto chvíli sahá po kroku omezení přepravy lidí," upřesnil respektovaný epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pokud jde o smrtnost, tak ta by neměla být vyšší. Přesto by mohlo být více lidí nakažených, což by byl problém, a to kvůli zdravotním kapacitám.
"Ze současných dat není prokázána vyšší smrtnost, i když někteří odborníci říkají, že by tomu tak mohlo být," říká epidemiolog Roman Prymula, který tak poukazuje na skutečnost, že klinických případů by mohlo ale významně přibývat, čímž by se logicky mohl zahltit zdravotnický systém - tedy vysoká obsazenost lůžek a nedostatek personálu.
"K nám se to dostane určitě, protože rychlost šíření je dána nějakými parametry a v tuto chvíli se dá očekávat, že to u nás možná je, protože v Británii se to šíří v podstatě čtyři týdny a tím pádem vzniká pravděpodobnost, že tento kmen je už na našem území," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník Roman Prymula.
Slova renomovaného epidemiologa se stala bohužel skutečností, protože Národní referenční laboratoř už vir u některých pacientů v Česku detekovala. Odborníci se však shodují na tom, že zmutovaný kmen by neměl mít vliv na účinnost vakcíny. I když je tu zase velké riziko jeho masivního a rychlého šíření.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.