Nový lék jako zbraň proti covidu-19. Roman Prymula popsal, jak může lidem v Česku pomoci v boji o život

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 1. 2021

Ministerstvo zdravotnictví jednalo se zástupci firmy Regeneron, jejíž lék chce pro léčbu covidu-19 nasadit Německo. Lék americké firmy je na bázi monoklonálních protilátek. "Jde o Regeneron (REGN-COV-2), což je koktejl neutralizujících protilátek (casirivimab a imdevimab). Je určen pro léčbu mírného až středně závažného onemocnění covid-19," řekl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula (56) s tím, že lék je další nadějí v boji s onemocněním, které si v Česku od vypuknutí epidemie připsalo přes 16 tisíc obětí.

Experimentální léčbu přípravkem od firmy Regeneron loni na podzim podstoupil i tehdejší americký prezident Donald Trump.

Monoklonální protilátky se vyrábějí v laboratoři a mají virus zneškodnit tím, že ho napadnou na pevně definovaném cíli. Podle německého ministerstva zdravotnictví studie ukazují, že by podávání těchto léků mohlo pomáhat při omezování množství viru v těle, což by mělo pozitivní vliv na průběh nemoci.

"Jde o Regeneron (REGN-COV-2), což je koktejl neutralizujících protilátek (casirivimab a imdevimab). Je určen pro léčbu mírného až středně závažného COVID-19 u dospělých i dětských pacientů s tělesnou hmotností alespoň 40 kg, kteří mají alespoň 12 let věku, jsou pozitivně testovány na SARS-CoV-2 a jsou vystaveni vysokému riziku závažné formy COVID-19. Velmi záleží na včasnosti podání tohoto preparátu. Regeneron je schopen účinně snížit virovou zátěž a nutnost hospitalizace, s největším přínosem pro pacienty, kteří ještě nedosáhli vlastní účinné imunitní odpovědi nebo měli na počátku vysokou virovou zátěž. Podstatou účinku je vpravení protilátek do těla, aniž by je tělo muselo vytvořit. Účinek je tedy rychlý, ale pouze v počáteční fázi rozvoje onemocnění. Když už se virus pomnožil a onemocnění má jasné klinické projevy, už logicky účinkovat nemůže. Tedy u osob, u kterých již závažná forma onemocnění propukla, význam jeho podání nemá," popsal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula s tím, že nové léky mají pomoci u rizikových pacientů v rané fázi nemoci předejít jejímu těžkému průběhu.

"Na základě provedených studií mu americký úřad FDA udělil autorizaci pro nouzové použití. Česká republika má o lék eminentní zájem a jedná o dovozu se společností Roche, která bude lék vyrábět a distribuovat mimo USA. Zdá se však, že jednání s EU směřují opět k centralizované proceduře a celoevropské dohodě," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, kterému se v první i druhé vlně epidemie podařilo šíření viru významně zpomalit.

Ministerstvo zdravotnictví aktuálně čeká na podklady od firmy vyrábějící experimentální lék. Premiér Andrej Babiš (66) ve čtvrtek uvedl, že Česko má o lék zájem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.