Nový školní rok přehledně. Adam Vojtěch popsal, co čeká děti a jaké budou výjimky. Cílem je zvládnout situaci, říká

Ministr Adam Vojtěch
Ministr Adam Vojtěch
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 8. 2021

Už za pár dní čeká děti návrat do školních lavic a klasická výuka, která však bude nést určitá režimová opatření kvůli riziku šíření koronaviru. Půjde však jen o dočasnou záležitost, která má trvat do 9. září. "Žáky čeká testování, které je zatím naplánováno pouze třikrát. Prvního, šestého a devátého září budou školáci na základních školách, ať už prvním nebo druhém stupni nebo na středních školách otestováni. Pokud se ukáže, že z plošného testování bude pozitivních záchytů málo, tak se po 9. září v testování nadále pokračovat nebude," sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) pro ŽivotvČesku.cz.

Zahájení nového školního roku bude provázet testování, které má zabránit propuknutí šíření viru ve školách. Už v tom minulém platila některá opatření, která budou i pro letošek velmi podobná.

"Řekl bych, že školáky v zásadě nečeká nic nového, protože řada opatření platila už před 30. červnem. To znamená v minulém školním roce – teď to bude velmi podobné. Žáky čeká testování, které je zatím naplánováno pouze třikrát. Prvního, šestého až devátého září budou školáci na základních školách, ať už prvním nebo druhém stupni nebo na středních školách otestováni. Pokud se ukáže, že z plošného testování bude pozitivních záchytů málo, tak se po 9. září v testování nadále pokračovat nebude. Kromě toho bude platit povinnost nošení roušek mimo prostory tříd – nikoliv v průběhu vyučování ve třídách, ale ve společných prostorách. Což také platilo v minulém školním roce. Zatím je to nastaveno takto," řekl Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se uvidí, jak se bude vyvíjet epidemiologická situace, pokud by byla klidná, pak by šlo přistoupit k nějakému rozvolnění.

"Děti, které budou testovány, budou dočasně nosit ochranu dýchacích cest ve společných prostorách – určitě ne ve třídách. Pokud dítě nebude testováno, bude nosit roušku nebo respirátor i ve třídách, nicméně pouze po dobu plošného testování. Cílem je, abychom měli co nejvěrnější obraz, jaká je epidemiologická situace. Samozřejmě, pokud by bylo nějaké dítě bez očkování a bylo by případně nakažené - mohlo by nákazu rozšířit v rámci tříd a dané školy, tak proto je nutné, aby mělo dočasně ve třídě nasazený respirátor. Platí to pouze do 9. září v rámci těch třech vln testování. Jestliže by se ukázalo, že záchyty jsou minimální, nepokračovali bychom v tom," uvedl ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

V případě zhoršení epidemiologické situace existuje několik variant řešení, ale předpoklady a výhledy na začátek letošního školního roku 2021/2022 jsou přívětivé.

"Situace se může do určité míry zhoršit z hlediska počtu pozitivních případů – což dnes vidíme v celé západní Evropě včetně Německa. Tam začaly školy fungovat už v srpnu a sledujeme určité zhoršení. V Německu platí velmi podobná pravidla testování a nošení roušek ve školách. Spíš to bude otázka toho, jaký klinický průběh bude onemocnění mít – jestli se budou vyskytovat těžké případy, lidé budou končit v nemocnicích na ventilátorech, jednotkách intenzivní péče a podobně, Pokud by to bylo pouze o tom, že nám poroste počet pozitivních, nikoli však těžké případy, pak bychom k nějakým opatřením nepřistupovali. Pevně věříme, že tzv. imunizace společnosti daná primárně očkováním, potažmo i proděláním onemocnění, nás ochrání před dopady, které jsme viděli. Podle našich propočtů a modelací by k dramatické situaci už dojít nemělo. Ani v tom nejhorším scénáři nepředpokládáme, že bychom přistoupili k tvrdému lockdownu. Spíš to bude o režimových opatřeních a OTN – tedy očkování, testování, nemoci" dodal Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.


Shrnutí:


● Žáky – tedy děti na základních školách na prvním i druhém stupni a středoškoláky, čeká trojí antigenní testování.
● Pokud žák nebude chtít podstoupit test, musí nosit ve třídě po dobu výuky ochranu dýchacích cest.
● Děti, které budou testovány, budou během výuky bez roušky nebo respirátoru. Nasadí ho pouze ve společných prostorách mimo třídu.
● Pokud bude epidemická situace klidná, počítá se s ukončením testování.
● Jestliže by se zhoršila, bude se přihlížet k počtu těžkých případů a pacientů v nemocnici, nikoliv k samotné pozitivitě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.