Nový týden před námi. Čeká nás klasický listopad. Za sluncem jenom na hory, říká meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com

V nadcházejícím týdnu budou panovat v Česku noční a ranní teploty nadále pod bodem mrazu. Během dne se sice oteplí, avšak pouze o pár stupňů. Jen výjimečně se hladina teploměru zvedne až k deseti stupňům. Kromě horských oblastí o slunce téměř nezavadíme. Pro ŽivotvČesku.cz upřesnila meteoroložka Dagmar Honsová, proč tomu tak je.

Listopad je měsíc, který přináší nejméně slunečného světla z celého roku, a to v průměru jen 49 hodin.

"Inverze je v plném proudu. Co je zajímavé, v neděli bylo na Šumavě ráno mínus 10 stupňů Celsia a v odpoledních maximech teploměr ukázal 15,5 stupně Celsia. Úplně nejchladnější ráno a nejteplejší odpoledne, oproti tomu v Praze byla ráno nula a v odpoledních maximech 4 stupně Celsia. Takže tady denní amplituda nebyla vůbec žádná, rozdíl mezi denními a odpoledními teplotami a na Šumavě byla až 25 stupňů. A může za teplé jihozápadní až jižní proudění ve vyšších vrstvách atmosféry, které způsobuje inverzní nízkou oblačnost a takto výrazné teplotní rozdíly v horských oblastech, kde je nádherně slunečno," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová, proč někde celý den svítilo slunce a v jiných částech republiky o něj nebylo možné zavadit.

Ovšem před námi je nový týden, který ale nepřinese velké změny.

Odborníci z Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ) vydali hned několik výstrah. A to ze...

"Podobně tomu bude po většinu týdne. Snad ve čtvrtek se do Česka probojuje slabá studená fronta od západu, která možná přinese slabí déšť zejména do Čech, ale jinak to bude o inverzi celý týden, což znamená zataženo nízkoinverzní oblačnost, mlhavo a ten, kdo chce vidět slunečné paprsky, musí do horských oblastí," dodala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že v ranních minimech v nížinách budou teploty mezi 2 až -2 stupni Celsia. A odpolední 2 až 6 stupňů Celsia. A na horách bude okolo mínus deseti a v odpoledních maximech plus deset stupňů Celsia.