Nový týden před námi. Čeká nás klasický listopad. Za sluncem jenom na hory, říká meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 11. 2020

V nadcházejícím týdnu budou panovat v Česku noční a ranní teploty nadále pod bodem mrazu. Během dne se sice oteplí, avšak pouze o pár stupňů. Jen výjimečně se hladina teploměru zvedne až k deseti stupňům. Kromě horských oblastí o slunce téměř nezavadíme. Pro ŽivotvČesku.cz upřesnila meteoroložka Dagmar Honsová, proč tomu tak je.

Listopad je měsíc, který přináší nejméně slunečného světla z celého roku, a to v průměru jen 49 hodin.

"Inverze je v plném proudu. Co je zajímavé, v neděli bylo na Šumavě ráno mínus 10 stupňů Celsia a v odpoledních maximech teploměr ukázal 15,5 stupně Celsia. Úplně nejchladnější ráno a nejteplejší odpoledne, oproti tomu v Praze byla ráno nula a v odpoledních maximech 4 stupně Celsia. Takže tady denní amplituda nebyla vůbec žádná, rozdíl mezi denními a odpoledními teplotami a na Šumavě byla až 25 stupňů. A může za teplé jihozápadní až jižní proudění ve vyšších vrstvách atmosféry, které způsobuje inverzní nízkou oblačnost a takto výrazné teplotní rozdíly v horských oblastech, kde je nádherně slunečno," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová, proč někde celý den svítilo slunce a v jiných částech republiky o něj nebylo možné zavadit.

Ovšem před námi je nový týden, který ale nepřinese velké změny.

"Podobně tomu bude po většinu týdne. Snad ve čtvrtek se do Česka probojuje slabá studená fronta od západu, která možná přinese slabí déšť zejména do Čech, ale jinak to bude o inverzi celý týden, což znamená zataženo nízkoinverzní oblačnost, mlhavo a ten, kdo chce vidět slunečné paprsky, musí do horských oblastí," dodala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že v ranních minimech v nížinách budou teploty mezi 2 až -2 stupni Celsia. A odpolední 2 až 6 stupňů Celsia. A na horách bude okolo mínus deseti a v odpoledních maximech plus deset stupňů Celsia.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.