Nový týden přinese teplotní změny. Dočkáme se slunečních paprsků, říká meteoroložka. Uvedla, kdy se oteplí

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 8. 2021

Počasí už ukazuje, že letní prázdniny jsou téměř u konce. Proměnlivé teploty, které přinesly z tropických dnů citelné ochlazení, se do poloviny nového pracovního týdne příliš měnit nebudou. Oteplení by ale mělo přijít začátkem září. "Na víkend očekáváme 17 až 21 °C a dobrou zprávou je také to, že bychom si aspoň mohli užít sluneční paprsky," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) nemá v platnosti žádnou výstrahu a meteorologické modely ukazují, že by se počasí mělo alespoň trochu umoudřit. I když začátek nového týdne bude hodně deštivý, přeci jen by se mělo trochu oteplit.

"V pondělí a úterý deštníky rozhodně všude s sebou, protože na většině území Česka bude i nadále pršet. Ojediněle se budou vyskytovat bouřky, srážky mohou být místy i poměrně vydatné. Nejvyšší odpolední teploty se bude stále pohybovat mezi 15 až 19 °C. Závěr srpna předpokládáme velmi bohatý na srážky. Počasí u nás bude ovlivňovat výšková oblast nízkého tlaku vzduchu – měla by se začít postupně vyplňovat," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že školáci půjdou ve středu do školy při zatažené obloze s deštěm a srážky začnou ustávat až v odpoledních hodinách.

"Od čtvrtka by mělo být velmi příjemně, převládat bude polojasno, pouze po ránu musíme počítat s mlhami a nízkou oblačností. Na horách se ojediněle při přechodně zvětšené oblačnosti mohou vytvářet dešťové přeháňky, ale budou opravdu jen v horských oblastech s tím, že polojasná obloha by měla vydržet nejméně až do neděle. Nicméně teplotám se nahoru chtít nebude, pořád to vypadá mezi 16 až 20 °C, na víkend snad 17 až 21 °C. Ráno při zmenšené oblačnosti mohou teploty klesat jen k 5 °C. Dobrá zpráva je, že bychom si aspoň mohli užít sluneční paprsky," objasnila konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Ohledně bouřek už meteorologové neočekávají výskyt žádných silných, u kterých by hrozila výstraha. "Bouřky se vytváří velmi ojediněle. Stejně jako byly včera – pár bleskových výbojů. Budou doprovázeny vydatnou dešťovou přeháňkou, se srážkovými úhrny kolem 8 milimetrů za hodinu. Ale při těchto teplotách, které panují, se rozhodně nejedná o silné bouřky," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.