Nový týden přinese teplotní změny. Dočkáme se slunečních paprsků, říká meteoroložka. Uvedla, kdy se oteplí

Počasí – Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 8. 2021

Počasí už ukazuje, že letní prázdniny jsou téměř u konce. Proměnlivé teploty, které přinesly z tropických dnů citelné ochlazení, se do poloviny nového pracovního týdne příliš měnit nebudou. Oteplení by ale mělo přijít začátkem září. "Na víkend očekáváme 17 až 21 °C a dobrou zprávou je také to, že bychom si aspoň mohli užít sluneční paprsky," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) nemá v platnosti žádnou výstrahu a meteorologické modely ukazují, že by se počasí mělo alespoň trochu umoudřit. I když začátek nového týdne bude hodně deštivý, přeci jen by se mělo trochu oteplit.

"V pondělí a úterý deštníky rozhodně všude s sebou, protože na většině území Česka bude i nadále pršet. Ojediněle se budou vyskytovat bouřky, srážky mohou být místy i poměrně vydatné. Nejvyšší odpolední teploty se bude stále pohybovat mezi 15 až 19 °C. Závěr srpna předpokládáme velmi bohatý na srážky. Počasí u nás bude ovlivňovat výšková oblast nízkého tlaku vzduchu – měla by se začít postupně vyplňovat," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že školáci půjdou ve středu do školy při zatažené obloze s deštěm a srážky začnou ustávat až v odpoledních hodinách.

"Od čtvrtka by mělo být velmi příjemně, převládat bude polojasno, pouze po ránu musíme počítat s mlhami a nízkou oblačností. Na horách se ojediněle při přechodně zvětšené oblačnosti mohou vytvářet dešťové přeháňky, ale budou opravdu jen v horských oblastech s tím, že polojasná obloha by měla vydržet nejméně až do neděle. Nicméně teplotám se nahoru chtít nebude, pořád to vypadá mezi 16 až 20 °C, na víkend snad 17 až 21 °C. Ráno při zmenšené oblačnosti mohou teploty klesat jen k 5 °C. Dobrá zpráva je, že bychom si aspoň mohli užít sluneční paprsky," objasnila konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Zkušení houbaři ví, že i jedlé a chutné houby mohou vyvolat těžké reakce organismu. Problematické je špatné uchovávání hub a sbírání plodnic, přes které přešly mrazy. "Při zapaření dochází v houbě k rozkladu bílkovin, houby se potom chovají podobně jako zkažené maso," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz mykoložka Tereza Tejklová.

Už ve středu se léto přehoupne do astronomického podzimu, který se ponese hned první den v...

Ohledně bouřek už meteorologové neočekávají výskyt žádných silných, u kterých by hrozila výstraha. "Bouřky se vytváří velmi ojediněle. Stejně jako byly včera – pár bleskových výbojů. Budou doprovázeny vydatnou dešťovou přeháňkou, se srážkovými úhrny kolem 8 milimetrů za hodinu. Ale při těchto teplotách, které panují, se rozhodně nejedná o silné bouřky," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu