Nový týden ukáže studenou tvář podzimu. Řidiči by měli být opatrní, bude se tvořit náledí, říká Dagmar Honsová

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 10. 2021

Podzim o sobě dává naplno vědět, protože teploty se již drží v hodnotách, které jsou typické pro toto roční období. I když začátek nového pracovního týdne přinese ještě až 16 °C, v dalších dnech dojde na ochlazení - důvodem bude přechod studené fronty a studený vzduch mířící ze severozápadu. Dokonce hrozí nebezpečné meteorologické jevy. "Řidiči by na silnicích měli být opatrní. Noční malá oblačnost může vést k poklesu teplot pod nulu, pak se budou tvořit náledí," upozornila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Do pondělní 7. hodiny ranní platila výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) týkající se nízkého stupně nebezpečí kvůli výskytu mrazu ve vegetačním období, která platila plošně pro celou Českou republiku.

"Další ochlazení přinesou nejbližší dny. Po pondělním přechodu studené fronty, sem začne proudit studený a vlhký vzduch od severozápadu, který srazí nejvyšší odpolední teploty a v horských oblastech začne sněžit. Vloni se první sněžení na horách vyskytlo už 26. září. V noci se pak může hranice sněžení snižovat také do vyšších poloh. Řidiči by na silnicích měli být opatrní, protože při noční malé oblačnosti mohou teploty klesat pod nulu, tvořit se bude náledí," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Dojde nejen na první letošní sněžení, ale zároveň na teplotně podprůměrný týden. "Slunečné a suché počasí ukončí pondělní přechod studené fronty, která bude postupovat k jihovýchodu. Zpočátku pondělí bude ještě jasno nebo polojasno, ojediněle s mlhami. Postupně bude od severozápadu docházet k přibývání oblačnosti, místy s výskytem přeháněk. Ráno očekáváme opět studené, kdy budou teploty klesat jen k 1 až -3 °C. Ty odpolední pak vystoupí na 10 až 14 °C, v Jihomoravském kraji až na 16 °C," popsala pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí, jak odstartuje nový pracovní týden.

Podle jejích slov bude už v úterý převládat velká oblačnost a postupně lze očekávat na většině území občasný déšť nebo přeháňky. Na vrcholcích hor pak sněžení. "Ranní teploty kvůli velké oblačnosti zůstanou ve dvou metrech nad zemí nad bodem mrazu – mezi 6 až 2 °C, místy se ale budou tvořit přízemní mrazíky. Odpolední teploty vystoupí jen na 8 až 12 °C," upřesnila předpověď Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že žádnou změnu nepřinese ani středa, která bude psát hodně podobný scénář.

"Bude oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, na horách pak dojde na srážky smíšené nebo sněhové. Po ránu bude hranice sněžení přechodně klesat do nižších poloh. Sněhová pokrývka se bude tvořit pouze na horách. Ranní teploty se budou pohybovat v rozmezí 4 až 0 °C, tvořit se budou také četné přízemní mrazíky. Odpolední teploty vystoupí pouze na 7 až 11 °C," dodala meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.