Nových případů s covidem je 3 638. Milan Kubek promluvil o kolapsu zdravotnictví. Je to kvůli nezodpovědnosti lidí, kritizuje

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2021

Epidemie v Česku je opět na vzestupu. Obavy odborníků se naplnily a počty nakažených se dostaly opět do řádu tisíců, přibývá i pacientů vyžadujících lékařskou péči v rámci nemocnic. Za čtvrtek 22. října laboratoře po celé ČR potvrdily celkem 3 638 nových případů s onemocněním covid-19 a společnost se začíná opět rozdělovat kvůli zavedení dalších protiepidemických opatření ze strany vlády. "Nepřejeme si, aby zdravotnictví řešilo zase jenom covid. Zdravotnictví to samozřejmě omezí, také dostupnost zdravotní péče, a to jenom kvůli nezodpovědnosti lidí, kteří se z nejrůznějších důvodů odmítají nechat očkovat a nedodržují ta protiepidemická opatření," řekl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Česko se po týdnech klidu vrátilo do koronavirové krize, neboť vývoj epidemie vykazuje vysoká čísla jak v počtu nově nemocných, hospitalizovaných pacientů, tak těch, kteří s covidem zemřeli. Za čtvrtek 21. října bylo potvrzeno 3 638 pozitivních testů na koronavirus a také týdenní incidence na 100 tisíc obyvatel se dostala na 153 případů prokázaně infikovaných osob, tedy o 20 více než o den dříve.

Podle slov renomovaného lékaře a prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka může být kvůli zaplnění nemocničních kapacit omezena jiná důležitá zdravotní péče, což by mohlo zapříčinit další komplikace.

"Naše zdravotnictví v předchozích vlnách ukázalo, že je obrovsky odolné díky velkému nasazení lidí, kteří ve zdravotnictví pracují. A to nejde zdaleka pouze o lékaře. V minulosti jsme si nerozvrátili síť nemocnic, měli jsme určitou rezervní kapacitu, naše zdravotnictví vydrželo vzniklou zátěž oproti okolním zemím jako jsou například Slovensko, Polsko nebo Maďarsko, kde zdravotnický systém kolaboval. Náš vydržel, ale za cenu drastického omezení veškeré ostatní zdravotní péče. Také si nepřejeme, aby zdravotnictví řešilo zase jenom covid," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz s tím, že snad ani v těch nejhorších scénářích se nebude opakovat počet lidí v nemocnicích, kdy se v loňském roce jejich kapacity dramatickým tempem plnily.

"To znamená, že nebudeme mít hospitalizovaných 9 000 nemocných s koronavirem a stejně tak 2 500 lidí na jednotkách intenzivní péče kvůli covidu. Obdobná situace se nebude opakovat, ale i když bude zátěž třetinová, zdravotnictví to samozřejmě omezí, i dostupnost zdravotní péče. Nejvíc mě na tom mrzí fakt, že je to všechno opravdu zbytečné… jenom kvůli nezodpovědnosti lidí, kteří se z nejrůznějších důvodů odmítají nechat očkovat a nedodržují ta protiepidemická opatření," uzavřel Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.