Nyní je to o obnově, říká Adam Vojtěch k jižní Moravě zasažené tornádem. Uvedl, v čem pomůže jeho rezort

Se svolením Policie ČR
Tornádo poničilo desítky budov.
Foto: Se svolením Policie ČR
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 29. 6. 2021

Snad nikdo netušil, že se může odehrát přírodní katastrofa takové ničivé síly, která za sebou zanechá miliardové škody a bude mít na svědomí šest lidských životů. Následky tornáda, které způsobilo spoušť na jižní Moravě, budou lidé ještě dlouho odklízet a dávat dohromady svá obydlí i životy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) objasnil, jak bude nápomocen jeho rezort. "Byly tam i poničené lékárny nebo nějaké soukromé ordinace lékařů. Takže i těch se bude týkat možná dotační podpora, aby mohly obnovit své praxe a péči o pacienty," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku je tornádo poměrně nevídaný meteorologický jev, který ukázal svou ničivou sílu poté, co se ve čtvrtek navečer prohnal jihomoravskými obcemi. Nejvíce zasáhl oblasti Břeclavska a Hodonínska a některá místa téměř srovnal se zemí. Krátce nato bylo zahájeno několik dobročinných sbírek, které nabízely lidem možnost pomoci zasaženým místům prostřednictvím finančního daru. Například nadace Via vybrala k 20. hodině pondělního dne 173 180 896 korun, na které přispělo celkem 137 789 lidí.

V případě pomoci se bude účastnit i ministerstvo zdravotnictví, leč pod jeho pravomoc spadají jen některé úkony. "Je to spíše v gesci mých kolegů, kdy budeme vystavovat dotační programy na podporu zasažených regionů. Samozřejmě se to bude týkat i otázky obnovy, protože vím, že se na mě obraceli kolegové z lékárnické komory. Byly tam i poničené lékárny nebo nějaké soukromé ordinace lékařů. Takže i těch se bude týkat možná dotační podpora, aby mohly obnovit své praxe a péči o pacienty. To bude v rámci ministerstva průmyslu a obchodu, protože se to vztahuje ke všem podnikatelským subjektům včetně provozovatelů lékáren nebo ordinací," vyjádřil se k živelné pohromě Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se určitě počítá s podáním pomocné ruky těm, kterým ničivé tornádo zasáhlo do života.

"Myslím si, že nemocnice situaci zvládly velmi dobře, byť s vypětím všech sil. Nyní je to spíše o té obnově infrastruktury - včetně zdravotnické. Ale jsou to skutečně většinou malé praxe nebo vesnické lékárny, které budou potřebovat finanční prostředky," dodal Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (68) se v úterý před zahájením summitu Severoatlant...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu