O holčičku z kontejneru projevil zájem otec, o těhotenství matky nevěděl. Promluvila vedoucí z OSPODu, jaké má šance

Policie - Ilustrační snímek
Policie – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 1. 2022

Od sobotního rána se pardubičtí policisté zabývají nálezem miminka v kontejneru na směsný odpad. Téhož dne dopoledne vypátrali jeho matku (25). Ta podle aktuálních informací měla těhotenství tajit, dítě na svět přivedla tajně v noci z pátku na sobotu a poté ho šla odložit do popelnice. Policie ji obvinila z pokusu o vraždu nezletilce, hrozí jí 15 - 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Jak se ukázalo, dítě je pohlavím holčička a otec, který o ní nevěděl - netušil, že žena je těhotná, dle svých slov - o ni má zájem. Pro ŽivotvČesku.cz promluvila vedoucí pardubického OSPODu.

Plačící miminko bylo nalezeno v Pardubicích v kontejneru v sobotu okolo páté hodiny ranní. Nalezl ho občan, který na místo přivolal záchranku a policii. V tuto chvíli je dítě, které leželo v popelnici přikryté igelitovým pytlem, v lékařské péči a už v sobotu večer bylo mimo ohrožení života. K případu na povrch vyplouvají okolnosti, které přibližují, co se odehrálo předtím, než dítě přišlo na svět a krátce poté.

Dítě odložené v popelnici je holčička a našli ji muž se ženou, kteří v sobotu v brzkých ranních hodinách procházeli kontejnery. "Přestože je nález vylekal, zachovali se zcela správně a začali ihned hledat pomoc. Díky tomu se na místo dostal lékař, který ji novorozenci poskytl. Měla skutečně velké štěstí, zbývalo jí jen několik desítek minut života," uvedl podle portálu iDnes.cz vedoucí odboru obecné kriminality Milan Šimek.

Ve chvíli, kdy byla holčička v kontejneru nalezena, byly venku dva stupně pod nulou. Dvojice původně tento konkrétní kontejner minula, vrátila se k němu až ve chvíli, kdy v něm miminko začalo plakat. Poté na místo přijeli policisté a záchranáři.

Z vyjádření kriminalistů vyplývá, že žena, která holčičku do kontejneru odložila, už na svět přivedla několik dětí. U výslechu uvedla, že tentokrát o těhotenství nevěděla, přestože se jí na něj partner a rodina ptali. Když přišel v noci z pátku na sobotu porod, nikomu nic neřekla a dítě přivedla na svět tajně. Poté ho zabalila do hadru, odnesla do kontejneru a šla spát.

Policisté rodičku našli rychle především díky tomu, že jejího těhotenství si všimli sousedé. O odloženou holčičku, jejíž život ještě v sobotu ráno visel na vlásku a umrznutí bylo otázkou desítek minut, nyní projevil zájem otec. Ten tvrdí, že o partnerky těhotenství neměl ponětí. Redakce ŽivotvČesku.cz v této věci oslovila zástupce orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

"V tuto chvíli máte více informací než my jako úřad. Pracujeme s tím, ale jsme vázáni mlčenlivostí. Nemáme konkrétní podklady, je to nová věc a jsme na začátku. Z obecného hlediska mohu ale říct, že pokud má dítě oba zákonné zástupce, tak přichází v úvahu v rámci výchovy jeden z nich. To znamená, že pokud jeden z nich selže, přichází v úvahu druhý zákonný zástupce. Podmínky jsou individuálně řešeny a rozhodně toto obecné hledisko nevztahuji na konkrétní případ. Tedy otec šanci získat dítě do péče má, ale opakuji v rámci obecného hlediska," řekla pro ŽivotvČesku.cz Iva Bartošová z Odboru sociálních věcí v Pardubicích.

Holčička byla rodičkou odložena do kontejneru na sídlišti v Polabinách. To se nachází jen 4 kilometry od babyboxu. "Tento čin je skutečně hyenismus, jinak to říct nelze. V Pardubicích je babybox a není nic snazšího, než to dítě poponést kousek dál," uvedl už v sobotu pro ŽivotvČesku.cz zakladatel babyboxů Ludvík Hess, kterého zpráva nepříjemně zaskočila.

Odpoledne soud rozhodl, že žena bude podrobena znaleckému zkoumání, zejména z oboru psychiatrie a psychologie. "Soud rozhodl o uvalení vazby na obviněnou, shledal vazební důvody oba dva naplněné, jak útěková, tak ovlivnění svědků," řekl soudce Karel Gobernac. Obviněná již nechtěla u soudu k činu nic říct s odůvodněním, že vypovídala na policii. Žena bude umístěna do vazební věznice Brno-Bohunice.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.