O nové mutaci viru omikron se mluví jako o supervariantě. Virolog Jiří Černý popsal, co za bestii míří do České republiky
Světová zdravotnická organizace (WHO) v pátek zařadila novou variantu koronaviru B.1.1.529 mezi znepokojivé. Organizace to oznámila po konzultacích s experty. Podobný krok následně učinilo také Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Znepokojivé varianty jsou prokazatelně vysoce nakažlivé, hůře se s nimi bojuje nebo mají za následek těžký průběh nemoci. Patří mezi ně i nyní převládající varianta delta. Nejnovější variantě přiřadila WHO řecké písmeno omikron, v médiích se dříve objevovalo označení písmenem ný. Společnost Moderna oznámila, že vyrobí kvůli nové variantě speciální posilovací dávku své covidové vakcíny. Pro ŽivotvČesku.cz o nové variantě, kterou někteří nazývají supervarintou, promluvil virolog Jiří Černý. Panují totiž obavy, že by mohla v poměrně krátké době dominovat nad variantou delta.
"Jak je infekční se zatím přesně neví. Ale to, že varianta ný byla schopná nahradit ostatní varianty SARS-CoV-2 v jihoafrickém regionu Gauteng, kde byla poprvé zaznamenána, zhruba za dva týdny ukazuje, že je velmi agresivní. Pokud se toto potvrdí a variantu se včas nepodaří zlikvidovat karanténními opatřeními, což už se asi nepodaří, je zde velká šance, že se skutečně dostane i do ČR a bude zde dominantní," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník v oboru virologie.
Pracovní skupina (WHO) prohlášení vydala po projednání poznatků o nové variantě koronaviru, která se rychle šíří v Jihoafrické republice. WHO uvedla, že počty výskytů varianty omikron zjevně rostou téměř ve všech provinciích JAR.
Varianta omikron vykazuje velký počet mutací, z nichž některé jsou podle WHO znepokojivé. Předběžné poznatky ukazují na zvýšené nebezpečí reinfekce ve srovnání s jinými znepokojivými variantami. Podle WHO byla tato varianta objevena v Jižní Africe s pomocí genetické analýzy z 9. listopadu. Dohromady však byla dosud geneticky prokázána v méně než 100 případech.
WHO také uvedla, že varianta vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle organizace ale bude trvat ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají.
Dosud WHO identifikovala čtyři znepokojivé varianty (variants of concern) koronaviru: alfa, beta, gama a delta. O stupeň níže jsou sledované varianty (variants of interest), které zapříčiňují v některých zemích vyšší počet případů koronavirové infekce. Patří mezi ně například lambda.
Případy nákazy variantou koronaviru omikron se prozatím prokázaly kromě JAR u lidí v Botswaně, Hongkongu, Izraeli a Belgii.
"Od začátku pandemie je to nejvíce odchylující se varianta, která se zjistila ve značných počtech případů. To vzbuzuje obavy, že by mohla být spojená se zvýšenou nakažlivostí, výrazným úbytkem účinnosti vakcín a zvýšeným rizikem opětovné nákazy," uvedlo v pátečním vyjádření ECDC.
Podle virologa Jiřího Černého zatím nelze jasně určit, zda současné vakcíny dokáží novou variantu viru vykrýt. "Toto zatím také nevíme přesně. Bude nutné udělat mnoho laboratorních testů i epidemiologických pozorování. Nicméně množství mutací v proteinu S ukazuje, že s tímto rizikem určitě musíme počítat," dodal pro ŽivotvČesku.cz.
Celkové riziko plynoucí z nové varianty označilo středisko za vysoké až velmi vysoké a vyzvalo k přijetí preventivních bezpečnostních postupů kvůli nejasnostem, které nyní kolem varianty panují.
ECDC odhaduje, že možnost dalšího rozmachu varianty v EU je vysoká a dopady společně s nyní převládající deltou velmi vážné. Doporučuje proto více testovat, vyhýbat se cestám do zasažených oblastí a důsledně trasovat všechny, u nichž se omikron prokáže.
Americká farmaceutická společnost Moderna v pátek oznámila, že chce na novou variantu vyvinout speciální posilovací dávku své vakcíny proti covidu-19. Firmy Pfizer a BioNTech, jejichž preparát je světově nejrozšířenější, chtějí počkat s podobným rozhodnutím asi 14 dní. Během nich posoudí, zda varianta skutečně výrazně snižuje účinnost jejich vakcíny. V případě nutnosti jsou údajně schopny vyslat do světa novou látku asi za 100 dní.
Některé státy s posledním pracovním dnem oznámily omezení cest z Jihoafrické republiky. Mluvčí WHO Christian Lindmeier však jménem organizace doporučil přijímat vědecky fundovaná opatření. Zdůraznil, že vůči omezení cestování existují výhrady.
Jihoafrický ministr zdravotnictví Joe Phaahla označil omezení cestování za neopodstatněná. Dosud podle něj není jasné, zda je nová varianta nakažlivější než jiné.