O uznávání protilátek musí být rozhodnuto odborně, nikoliv politicky, říká Adam Vojtěch. Popsal, co se děje v zákulisí

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 7. 2021

Česko neuznává existenci protilátek jako alternativu k očkování. Přítomnost protilátek jako ukazatel bezinfekčnosti uznávají například v Rakousku. Premiér Andrej Babiš (66) chce, aby k prokázání bezinfekčnosti stačil doklad o naměřených protilátkách na covid-19. Odborníci přitom upozorňují, že není stanoveno, kolik protilátek na ochranu člověku stačí. Kdy dojde k tomu, že Česká republika bude protilátky uznávat, není zatím jisté. "Vedeme o tom debatu s panem premiérem, ale toto musí být vedeno hlavně na odborné úrovni," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zravotnictví Adam Vojtěch (34).

Česká vláda hladinu protilátek neuznává jako doklad bezinfekčnosti. Podle ministerstva zdravotnictví Adama Vojtěcha není odborná shoda na tom, jakou hladinu protilátek považovat za dostatečnou.

Nejvíce na sebe v této souvislosti upozornil případ dcery premiéra, která podle lékařů nemá podstupovat očkování, protože má v tuto chvíli v těle protilátky. "Vivi by se nechala moc ráda naočkovat a je naštvaná, že zatím nemůže. Nechala si totiž nabrat protilátky a má je šíleně vysoké, což jsme byli všichni překvapení. Znamená to, že musela covid prodělat, ale vůbec o tom neví, nic jí vůbec nebylo," řekla Monika Babišová minulý týden pro Blesk. "Nejdříve si musí opět za měsíc překontrolovat protilátky a pak se uvidí," dodala manželka premiéra, že u své dcery nyní budou protilátky hlídat.

Premiér v úterý ráno uvedl, že chce, aby ti, kteří mají naměřené vysoké protilátky, byli považováni za bezinfekční stejně jako očkovaní nebo otestovaní. Je tedy otázkou, kdy k tomu dojde. Podle ministra Adama Vojtěcha se v současnosti vedou diskuze, na stole konkrétní termín není.

"Vedeme o tom debatu s panem premiérem, ale toto musí být vedeno hlavně na odborné úrovni a ta debata se vede, a to nejen u nás, ale i jinde, dělají se studie. Faktem je, že jediný stát, kde se to uplatňuje, je zatím Rakousko, kde to bylo rozhodnutí spíše politické než odborné. Jiné země k tomu takto nepřistupují ani z hlediska mezinárodních institucí jako je třeba WHO. Stanovisko, jaká je bezpečná hladina protilátek, zatím neexistuje. Ve čtvrtek o tom jednala klinická skupina na ministerstvu zdravotnictví. My víme, že člověk, který prodělal nemoc a máme to potvrzeno, je 180 dní od prodělání nemoci považován za bezinfekčního, poté už je to otázka. Debata se vede, ale musí to být rozhodnuto odborně, nikoliv politicky," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví.

Sousední Rakousko protilátky jako ukazatel bezinfekčnosti uznává. Země od 19. května zavedla pravidlo, že kdo chce jít například do restaurace, může předložit kromě negativního testu, potvrzení o očkování či o prodělání nemoci covid-19 také pozitivní výsledek testu na protilátky. Test platí po dobu tří měsíců. Test v laboratoři si Rakušané hradí sami, ceny se pohybují v rozmezí 40 až 70 eur (cca 1000 až 1800 Kč).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.