O víkendu se ochladí. Česko zasáhne kalamita, napadne až 20 centimetrů sněhu, varuje meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Od začátku ledna panuje v Česku zimní počasí, které přináší neustálé výkyvy teplot a nebezpečné jevy, které působí nemalé komplikace především řidičům a chodcům. Přesto, že v předchozích dnech se teploty vyšplhaly poměrně vysoko nad nulu, čtvrtý víkend nového roku 2021 bude opět mrazivý a může napadnout až 20 centimetrů sněhu.

Pro milovníky nejchladnějšího ročního období radost, pro mnohé spíše velká starost. O víkendu se teploty vrátí pod bod mrazu a vyskytne se hned několik komplikací spojených se studenou frontou.

"Přijde výrazné ochlazení. Dneska nám ještě od jihozápadu proniká teplý vzduch, takže v odpoledních maximech naměříme 10 °C, ojediněle 12 °C – takhle teplo bylo naposledy v roce 1993, kdy teploty vystoupaly přes 13 °C," řekla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová z Meteopressu.

"Ale studená fronta už je nad Německem, v Čechách očekáváme sněhovou kalamitu, kdy napadne od 1 do 15 centimetrů mokrého těžkého sněhu, na horách až 20 centimetrů a bude se výrazně ochlazovat. V Čechách už to budou teploty mezi 0 až 4 °C a na Moravě a ve Slezsku ještě zpočátku dne až 8 °C, postupně ale dojde k výraznému ochlazení i tam," popsala meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz předpověď na sobotu a neděli.

Kvůli silnému větru, který se objeví v některých částech republiky, je třeba opatrnosti. "V Jeseníkách a Beskydech bude vítr foukat o rychlosti 110 km/h, to už je vichřice. Další ochlazení přinese neděle, kdy k nám od severozápadu bude pronikat studený vzduch. Proto se teploty v neděli po ránu budou pohybovat už jen mezi 0 a -6 °C, v odpoledních maximech pak mezi -3 až 1 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, že hlavně řidiči budou mít z »divokého« počasí těžkou hlavu.

Druhý únorový pracovní týden se nese v duchu pravého zimního počasí. Teploty v Česku spadl...

"Především sněhová pokrývka bude zejména v Čechách působit řidičům obrovské komplikace. V neděli po ránu, kdy budou teploty klesat pod bod mrazu, se budeme setkávat také s náledím, na které je třeba dávat pozor," dodala.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.