Obava o Jaroslava Čejku kvůli zákeřnému viru: Koronavirus je velkou komplikací, říká sestra

Legendární mim Jaroslav Čejka
Legendární mim Jaroslav Čejka
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 10. 2020

Podzim svého života prožívá v pražském domově pro seniory slavný mim Jaroslav Čejka (84). Před několika lety ho Alzheimerova a Parkinsonova nemoc připoutaly na lůžko. A i přes těžký stav se objeví momenty, které dokazují, že se nevzdává. "Je stále usměvavý člověk," řekla pro ŽivotvČesku.cz zástupkyně ředitelky domova pro seniory, kde aktuálně panují obavy, aby se zákeřný koronavirus nedostal mezi klienty. "Děláme maximum, abychom je ochránili," upřesnila.

Nemoc nekontrolovatelně proniká populací, zasahuje zejména rizikovou skupinu, tou jsou lidé ve věku 65+. Aktuálně nejvíce nemoc postihuje zařízení poskytující sociální služby. Tím je i domov pro seniory, kde je ubytován slavný mim.

"Všechna opatření, která vydalo ministerstvo zdravotnictví stoprocentně dodržujeme, chráníme naše klienty, mezi které patří i pan Čejka, aktuálně plátí zákaz návštěv. Případě za striktních hygienických podmínek s dohodou, protože si uvědomujeme, že být zcela bez kontaktu, je pro naše klienty těžké. Koronavirus je obecně velkou komplikací," řekla pro ŽivotvČesku.cz zástupkyně ředitelky pro zdravotně sociální útvar z Domova pro seniory v pražských Kobylisích Iva Vyšatová a popsala, jak se populárnímu mimovi aktuálně daří.

Jaroslav Čejka dlouhé roky rozdával radost svými převleky, bavil široké publikum a do pamětí lidí se zapsal jako Pan Slepice. Již několik let slavný mim, který v roce 2007 obdržel Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru tanec a balet, žije v domově pro seniory, kde je o něj skvěle postaráno.

"Jaroušek je velký bojovník. Je stále usměvavý člověk. Samozřejmě zdravotní stav není jednoduchý a došlo už před časem k postižení dolních končetin. Takže chůze a Alzheimerova choroba mu dělají život těžší. Je ale o něj dobře postaráno a je aktuálně odkázán na péči našeho personálu," řekla Vyšatová.

"Má dny, kdy vnímá, objevují se světlé momenty, kdy začne mluvit. Má chvilky, kdy vnímá okolí, reaguje a i přes nelehký stav je v jeho očích vidět radost. Už to ale není tak, že by mluvil plynule, ale spíše z úst dostane krátkou větu, když si vybaví nějakou vzpomínku," dodala pro ŽivotvČesku.cz Iva Vyšatová.

Největší životní ránu prožil Jaroslav Čejka v roce 2008, když zemřela jeho milovaná maminka Marie Kohoutová, na kterou byl velmi fixován. Dožila se úctyhodných 104 let a je tak jasné, po kom zdědil životní vitalitu a optimismus.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.