Obavy o ztrátu zaměstnání: Mluvčí Úřadu práce ČR popsala, jaký je výhled do dalších měsíců

Úřad práce - Ilustrační snímek
Úřad práce – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 9. 2021

Úřad práce zveřejnil data, z nichž vyplývá, že nezaměstnanost v Česku v srpnu klesla na 3,6 procenta. K poslednímu dni měsíce úřad evidoval celkem 267 889 uchazečů o zaměstnání, což je o 11 189 méně než loni. Míra nezaměstnanosti v ČR je navíc podle posledních dat EUROSTATU nejnižší z celé Evropské unie. "V následujících měsících může nezaměstnanost stagnovat nebo mírně vzrůst," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková s tím, že situaci na trhu práce může dále ovlivňovat i aktuální pandemická situace.

Podle dat Úřadu práce ČR situaci na pracovním trhu aktuálně ovlivňuje především poptávka zaměstnavatelů po dělnických profesích ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví. Zájem je také o sezónní práce, ty ale budou zanedlouho končit.

"Září je měsíc, kdy v závislosti na počasí postupně končí sezónní práce a do evidence přichází hlavní vlna absolventů. V následujících měsících tak může nezaměstnanost stagnovat nebo mírně vzrůst, což odpovídá klasické vývojové křivce," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Doplnila, že situaci na trhu práce bude ovlivňovat i aktuální pandemická situace.

Nejvyšší podíl nezaměstnaných osob byl v srpnu v Moravskoslezském kraji, nejnižší pak v Pardubickém kraji. "Bez práce byli nejčastěji uchazeči o zaměstnání s nižší kvalifikací, především ti s vyučením bez maturity a se základním vzděláním," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Kateřina Beránková.

Podle posledních dostupných dat EUROSTATU byla míra nezaměstnanosti nejnižší z celé Evropské unie. Zatímco v srpnu klesla na 3,6 procenta, unijní průměr je 6,9 procenta. Míra nezaměstnanosti v Česku klesla i oproti červenci, kdy byla 3,7 procenta.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.