Obavy Rastislavu Maďarovi nedělá jen koronavirus. Už to na incidenci sezonních infekcí vidíme teď, říká

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Karel Kopáč / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 10. 2021

Podzim je ročním obdobím, kdy nadchází chřipkové sezóna. V minulém roce se kvůli epidemii koronaviru téměř potlačila, protože covid v populaci zcela dominoval. Mělo to však i další důvody, ale letos už je znát, že opět nabývá na síle, protože ordinace lékařů se začínají plnit pacienty s typickými příznaky. Epidemiolog Rastislav Maďar (48) upozorňuje na to, že lidé stále ignorují ještě platná opatření, což může situaci zhoršit. "Vloni jsme s krátkými výjimkami procházeli z lockdownu do lockdownu za velmi přísných protiepidemických opatření, která letos zas v takové míře nebudou. Sezóna respiračních nákaz bude letos určitě výraznější," sdělil pro ŽivotvČesku.cz.

Rok 2020 už zůstane navždy spojený s výskytem koronaviru, který vloni na jaře zapříčinil propuknutí epidemie a několik jejích dalších vln. Ale nošení roušek a přísná hygienická pravidla vedla k tomu, že se podařilo potlačit nástup sezónní chřipky, která tím pádem neměla vhodné podmínky pro přenos a rozvoj infekce. Podle údajů České vakcinologické společnosti se virem chřipky nakazí pět až 15 procent obyvatel, nevyjímaje děti v 20 procentech případů – ty jsou přitom často přenašeči.

Renomovaný profesor imunologie Václav Hořejší (71) z Akademie věd ČR pevně věří, že budou lidé používat zdravý selský rozum a budou také zodpovědní, protože ani chřipku nelze podceňovat – obzvláště u těch, kteří jsou chronicky nemocní, patří mezi seniory nebo mají oslabený imunitní systém.

"Doufám, že jakmile chřipka propukne, tak se lidé začnou chovat rozumně díky zkušenostem, které mají s covidem. To znamená, že se budou snažit neonemocnět, protože chřipka není žádné lehké onemocnění. Má sice desetkrát nebo dvacetkrát nižší smrtnost než koronavirus, přesto na ni v těch minulých letech umíralo od několika stovek ročně až po několik málo tisíc lidí," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Dá se tedy očekávat, že letos bude chřipková sezóna opět v plné síle a společně s epidemií koronaviru navýší riziko nákazy. "Sezóna respiračních nákaz bude letos určitě výraznější než vloni. Už to na incidenci sezonních infekcí vidíme teď, i když chřipková epidemie zatím nenastala. Spektrum sezonních respiračních virů je poměrně široké. Vloni jsme s krátkými výjimkami procházeli z lockdownu do lockdownu za velmi přísných protiepidemických opatření, která letos zas v takové míře nebudou. Nemluvě o tom, že klesá ochota populace platná opatření dodržovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz děkan lékařské fakulty Ostravské univerzity a zkušený epidemiolog Rastislav Maďar.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.