Obavy z embolie po očkování AstraZenecou. Kontrolujte nohy, říká odborník k tomu, jak poznat příznaky sraženiny
Vakcína od společnosti AstraZeneca měla být látkou, která pomůže proočkovat velkou část Evropy. Jenže začala vzbuzovat obavy, protože je v podezření, že může vyvolávat krevní sraženiny. I když pro to nejsou jasné důkazy, několik zemí očkování touto látkou zastavilo. Lékař vysvětlil, co je dobrou prevencí před tvorbou sraženin. "Obvyklým příznakem je opuchnutí nohy," řekl pro ŽivotvČesku.cz internista Karel Jedlička.
Souvislost mezi vakcínou AstraZeneca a tvorbou krevních sraženin nebyla zatím prokázána, ale několik negativních reakcí po očkování napříč Evropou část veřejnosti děsí.
K prvnímu pozastavení některých šarží vakcíny AstraZeneca došlo 8. března v Rakousku. Stejně postupovaly Estonsko, Litva a Lotyšsko. Po úmrtí pacientky vakcínu pozastavilo také Dánsko, později se přidaly Norsko, Island, Bulharsko, Rumunsko a Nizozemsko. AstraZenecu zastavily také Francie, Španělsko, Německo, Slovinsko, Itálie, Lucembursko a Švédsko.
Český ministr zdravotnictví Jan Blatný z vakcíny obavy nemá a AstruZenecu dál doporučuje. "Zatím nebyla prokázána příčinná souvislost nežádoucích účinků přímo s podáním vakcíny. Počty těch událostí se nevymykají běžné populaci," uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný na tiskové konferenci.
Evropská léková agentura (EMA) AstraZenecu nezakázala, ale dál ji prověřuje. "Když naočkujete miliony lidí, jsou vedlejší účinky nevyhnutelné. Neexistuje žádný důkaz, že vakcína způsobila tyto zdravotní potíže. Klinické testy tyto vedlejší účinky neukázaly," prohlásila šéfka agentury Emer Cookeová.
Lékař Karel Jedlička popsal jednoduchou metodu, jak hlídat svůj zdravotní stav a předcházet tvorbě krevních sraženin.
"Jeden anopyrin či acylpyrin denně proti srážení krve je dobrou prevencí. Ale obvyklým příznakem je opuchnutí nohy, která bolí více než druhá a když se prohmátne, je to bolestivé. Jsou na to léky, kterými se to rozpustí. Jde to dobře léčit, ale závažné riziko je, pokud by se sraženina dostala do plic, aby nenastala embolie," řekl pro ŽivotvČesku.cz internista Karel Jedlička.
Evropská léková agentura vyzvala občany Evropské unie, aby hlídali a kontrolovali svůj zdravotní stav. Podle Emer Cookeové bylo 10. března nahlášených 30 případů trombózy ze zhruba pěti milionů naočkovaných. Evropská léková agentura pracuje na aktualizovaných datech. Předpokládá se, že na konci týdne vydá další prohlášení o bezpečnosti vakcíny.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.