Občan a evoluční biolog Jaroslav Flegr odhadl, kdo se z kandidátů na prezidenta nakonec stane nástupcem Miloše Zemana

Jaroslav Flegr
Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 12. 2022

První kolo voleb nástupce Miloše Zemana (78) pomalu klepe na dveře. Bude v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku a případné druhé kolo o dva týdny později. Bude to pět let od těch předešlých. První přímá volba prezidenta se uskutečnila v roce 2013 a další v roce 2018. V obou byl úspěšný dosluhující prezident. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila občana a respektovaného biologa Jaroslava Flegra (64), který na dotaz odhadl, kdo se stane další hlavou státu.

Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. Získala by 28 procent hlasů a proti říjnu si polepšila o 13 procentních bodů. Na druhém místě se umístil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů. Třetí by podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince skončil někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel se ziskem 23,5 procenta. 

V hypotetickém druhém kole by Babiše porazili Nerudová i Pavel, velká část respondentů ale zůstává v těchto duelech nerozhodnutých. Výsledky průzkumu dnes zástupci agentury představili novinářům na on-line tiskové konferenci.

Podle profesora Univerzity Karlovy (UK) a evolučního biologa Jaroslava Flegra současné průzkumy mohou napovědět, ale rozhodující bude až samotný výsledek voleb. Podle něj se prezidentem nestane ekonomka Danuše Nerudová, ani současný opoziční poslanec Andrej Babiš. "Myslím si, že Danuše Nerudová vyhraje první kolo. Ve druhém kole, do kterého k překvapení mnohých nepostoupí Andrej Babiš, však vyhraje Petr Pavel," tipnul si na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz respektovaný biolog.

Vypadnutí Babiše v prvním kole předpověděl profesor Flegr na Twitteru již 30. října. Od té doby si skutečně nejvýrazněji polepšila Danuše Nerudová, dva její největší protikandidáti také, ale mnohem méně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.