Občan a profesor Jaroslav Flegr se vyjádřil k volbám. Popsal, jak "málo" stačilo, aby se prezidentem stal Andrej Babiš

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 2. 2023

Je dobojováno, je po prezidentských volbách. Před necelým týdnem voliči rozhodli, že se novou hlavou státu po Miloši Zemanovi (78) stane generál ve výslužbě Petr Pavel (61). Ve finále prezidentské volby porazil s 58,32 procenta hlasů bývalého premiéra Andreje Babiše (68). Pro ŽivotvČesku.cz se k uplynulé prezidentské volbě a jejímu výsledku vyjádřil občan a uznávaný profesor Jaroslav Flegr (64). Z jeho slov vyplynulo, že je spokojený, přesto poukázal na skutečnost, jak »málo« stačilo a vše mohlo být jinak ohledně nové hlavy státu.

Pro Petra Pavla ve druhém kole hlasovalo téměř 3,36 milionu lidí, tedy zhruba o 960.000 více než pro Andreje Babiše. Pavel vyhrál ve většině krajů a v zahraničí, Babiš uspěl v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. 

"Víte, mám radost, že příštím prezidentem bude Petr Pavel a ne ulhaný a bezcharakterní Andrej Babiš. Ale. Kdyby totiž volily i ty 2,44 miliony oprávněných voličů, co se k volbám nedostavily, tak by u nás vyhrál Babiš. Průzkumy po druhém kole totiž ukázaly, že na každého nevoliče z prvního kola, který to ve druhém kole hodil Pavlovi, připadalo skoro 6 (konkrétněji 5,75) takových, kteří to ve druhém kole hodili předsedovi ANO. Mezi těmi, co naštěstí nepřišli ani k druhému kolu, bude podpora Babiše téměř jistě ještě vyšší. To znamená, že kdyby se v ČR po vzoru některých zemí zavedla povinná účast ve volbách, nebo kdyby se účast ve volbách zásadně zjednodušila třeba volbou po internetu, vyhrál by volby Andrej Babiš," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr ve svém poskytnutém vyjádření.

Někteří zástupci krajských organizací ANO předpokládají, že Andrej Babiš zůstane po prohraných prezidentských volbách předsedou hnutí i poslancem, další chtějí počkat na jednání předsednictva ANO ve středu 8. února. Tématem předsednictva by měly být právě prezidentské volby, ve kterých Babiš prohrál s generálem Petrem Pavlem, i Babišovo další postavení uvnitř hnutí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.