Občas se stane, že se něco nevyvede, říká Petr Reif ke zraněním v rámci natáčení Policie v akci. Do další série dostal stopku

Petr Reif z Policie v akci (vlevo)
Petr Reif z Policie v akci (vlevo)
Foto: Se svolením Petra Reifa
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 1. 2022

V říjnu 2017 se na obrazovkách poprvé objevil seriál Policie v akci, který má ukazovat skutečné policisty v nasazení. Přestože na něm Policie ČR nespolupracuje a diváci na obrazovkách vidí herce, někteří z nich mají reálnou praxi. Jedním z nich je i strážník Petr Reif (42), který promluvil o natáčení. "I když na televizní obrazovce vypadá vše někdy až moc akčně, tak ve skutečnosti je vše natočené tak, aby se nikomu nic nestalo," přiblížil zákulisí populárního televizního pořadu pro ŽivotvČesku.cz.

Přestože je už všeobecně známo, že pořad Policie v akci není natáčen během skutečných zásahů, stále se těší divácké oblibě i po více než čtyřech letech vysílání. Jedním z těch, kteří se na něm od první řady až dosud podílejí, je Petr Reif - muž, který získal zkušenosti i v rámci policie v zámoří, když v rámci sebevzdělávání několikrát navštívil útvar LAPD a proslavil se jako pražský strážník.

Na obrazovkách se některé zásahy často mohou zdát velmi tvrdé. Na zem padají nejen pachatelé, ale i policisté a dochází k fyzickým potyčkám. Přestože je vše natáčeno za dodržování bezpečnostních pravidel, herec a strážník městské policie v jednom přiznává, že zcela bez nehod se natáčení takových scén za celé roky neobešlo.

"I když na televizní obrazovce vypadá vše někdy až moc akčně, tak ve skutečnosti je vše natočené tak, aby se nikomu nic nestalo. Vidět akci sice dělá větší efekt, ale pro mě je, nebo spíš bylo, vždy prvořadé zdraví. Bohužel se u natáčení jednou za hodně dlouhý čas stane, že se něco nevyvede. Ale nikdy to není nic až tak vážného," řekl pro ŽivotvČesku.cz Petr Reif.

Nejednoho diváka za dobu od začátku vysílání pořadu zcela jistě napadlo, co všechno je v pořadu určené scénářem a nakolik mohou herci improvizovat. Obzvláště to pak platí o scénách z policejního auta, kde si kolegové před zásahem povídají. Často humorné konverzace o jejich osobních životech nepocházejí ale z hlav scenáristů, alespoň to pro ŽivotvČesku.cz uvedl »nejslavnější český strážník«.

"Konverzace ve vozidle není předem domluvená, je to vždy na protagonistech, co oni řeknou," prozradil Petr Reif, kterému parťáka ve třech řadách dělal Tomáš Pečírka, v jedné řadě pak Petr Janulík.

Někteří herci berou Policii v akci jen jako přivýdělek a jsou skuteční ochránci zákona. Ti pak o něco silněji vnímají rozdíl mezi tím, co se dostane na obrazovky a mezi tím, jaká je realita. V tomto ohledu jsou však skoupí na slovo, i když si uvědomují, že divákům některé momenty připadají nereálné. "Vždy se řešilo, co je reálné a co až moc přehnané. Já můžu mluvit jen sám za sebe, co já točil. To, co točili kolegové, u toho jsem nebyl, takže ani nevím, zda oni toto téma probrali a co vše tam měli za případy," upřesnil s jistým důrazem v hlase pro ŽivotvČesku.cz Petr Reif s tím, že jako pražský strážník se rozhodně nestydí za nic z toho, co natočil.

Letos tomu bude v říjnu 5 let, co pořad Policie v akci vstoupil na televizní obrazovky. Jeho obliba od té doby neklesla a Petr Reif je přesvědčený, že velkou zásluhu na tom nese chování herců, kteří ztvárňují policisty. Právě ohledně jeho lidského přístupu, který není jen přetvářkou před kamerami, mu často píšou i diváci a vyjadřují mu své sympatie.

"Myslím si, že za úspěchem seriálu z velké části stojí někteří hlavní protagonisté a jejich přístup v daných případech. Myslím si, že nejen mně píšou fanoušci, jak jsem jim v daném dílu líbil a také, že kéž by takových policistů bylo více," přiblížil s úsměvem herec a zkušený strážník městské policie pro ŽivotvČesku.cz, čím ho fanoušci sem tam v rámci zpráv na sociálních sítích potěší.

Přestože patřil Petr Reif k nejoblíbenějším hercům z celého pořadu a taky k jedním z mála, kteří jsou mají za sebou zkušenosti i v reálu, v aktuálně natáčené páté řadě se už neobjeví. "Bohužel. Vedoucí projektu si mě tam nepřeje. Rád bych pokračoval a dál těšil fanoušky na obrazovkách. Možná by diváci rozhodli jinak, nevím," dodal posmutněle pro ŽivotvČesku.cz s tím, že přesný důvod nezná a neřeší ho.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.