Obětí koronaviru je zřejmě o 60 procent více, než udávají oficiální čísla

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Facebook
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 4. 2020

Tohle nejsou dobré zprávy. Počet obětí nemoci Covid-19 může být až o 60 procent vyšší, než udávají oficiální čísla. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracoval deník Financial Times. Ten srovnával úmrtnost ve 14 zemích za uplynulé týdny s průměrnými čísly minulých let.

Státy evidují 77 tisíc mrtvých ve sledovaném období, souhrnná statistika ale obvyklou úroveň převyčuje o 122 tisíc zesnulých.

Momentálně je na světě přes 205 tisíc obětí koronaviru, podle Financial Times by výsledek mohl znamenat, že jich je o dalších 120 tisíc víc. Už delší dobu se mluví o tom, že oficiální vládní čísla nemusejí odrážet realitu, protože jsou opožděná nebo neúplná.

U všech kromě Dánska úmrtí přebývala

Třeba Čína dlouho nepočítala do celkové statistiky úmrtí, která jí v minulosti utekla, Britové zase do čísel počítají pouze úmrtí na Covid-19 v nemocnicích.

List Financial Times porovnával úrmtnost z letošního března a začátku dubna s průměrnými hodnotami ze stejného období v letech 2015 až 2019. A přišel na to, že kromě Dánska počet mrtvých výrazně přebýval nad statistikou koronavirové pandemie.

Markéta Pechholdová z pražské Vysoké školy ekonomické ale v textu Financial Times upozorňuje, že koronavirová opatření mohla způsobit pokles jiných smrtí, třeba při dopravních nehodách.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.