Oběti v Kapitolu Ameriku proberou: Šokující násilí může Trumpa připravit o fanoušky, říká exvelvyslanec

V Kapitolu došlo k brutálním útokům, které se vyžádaly čtyři oběti
V Kapitolu došlo k brutálním útokům, které se vyžádaly čtyři oběti
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 1. 2021

Spojené státy americké mají za sebou násilné události, jaké si před pár týdny málokdo uměl představit. Příznivci Donalda Trumpa (74) obsadili Kapitol, padaly výstřely a bohužel jsou i ztráty na životech. "Ti, kteří Trumpovi věřili, si nyní řeknou, že už je toho moc," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář (58).

Poklidné předání moci mezi poraženým Donaldem Trumpem a novým prezidentem Joe Bidenem (78) se nekoná hlavně kvůli tomu, že republikánský politik odmítá odstoupit a respektovat výsledky voleb.

Situace se vyhrotila natolik, že Trumpovi příznivci dokonce obsadili budovu washingtonského Kapitolu. Násilné události mají i ztráty na životech, protože při protestech zemřeli 4 lidé. Podle stanice CNN by se mělo jednat o podporovatele Trumpa, proti kterým zasáhla policie.

Útok extrémistů na budovu Kapitolu se podařilo zastavit a Kongres znovu zahájil jednání k potvrzení výsledků prezidentských voleb. Šokující výjevy však Američané z hlavy jen tak nedostanou. Situaci v rozdělených Spojených státech popsal Petr Kolář, který v zemi působil jako velvyslanec v letech 2005 až 2010.

"Ten vývoj se odhaduje těžko. Já doufám, že to, co se odehrálo ve Washingtonu, k další eskalaci nepovede, ale bude to mít opačný efekt. Takový, že události proberou většinu normálních Američanů, kterým záleží na demokracii a pro které to, co jsme viděli, musí být strašlivým šokem. Ten fakt, že se něco takového může v Americe vůbec stát. Doufejme tedy, že to bude mít efekt ozdravný a nebude impulsem pro pokračování násilností," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář.

Diplomat se domnívá, že události ve Washingtonu povedou k tomu, že se řadě Američanů otevřou oči a dojde jim, že demokracie může být ohrožena. Amerika ale nadále zůstává politicky rozdělenou na dvě poloviny.

"V každé společnosti žijí extrémisté, americká společnost toho také není ušetřená. Těch pár stovek demonstrantů, kteří vtrhli do Kapitolu, to není opravdová Amerika. To jsou lidé, kteří si myslí, že brání demokracii, ale dělají pravý opak. Pod heslem, že brání demokracii se snaží zabránit tomu, aby mohlo dojít k poklidnému předání moci. Tito lidé jsou nebezpeční extrémisté, ale není to většinová Amerika," vyjádřil Kolář pro ŽivotvČesku.cz pohled na současný stav, který panuje ve Spojených státech.

"Dál platí, že Amerika je rozdělena zhruba na dvě stejně velké části. Doufám, že i mezi těmi, kteří Trumpovi věřili, se nyní najdou lidé, kteří uznají, že už je toho moc. A pak je tu skupina, která po včerejšku bude Trumpa nenávidět ještě více," řekl bývalý velvyslanec Petr Kolář pro ŽivotvČesku.cz.

"Předání moci se uskuteční a Joe Biden se stane prezidentem Spojených států. Díky volbám v Georgii bude mít kontrolu i nad Senátem, což mu umožní konat. Doufejme, že se mu povede uklidnit situaci a že i ti, co ho nevolili, pochopí, že je americkým prezidentem," zakončil Petr Kolář krátkou analýzu aktuálního dění, které šokovalo nejen Ameriku, ale celý svět.

Spor však ukončil viceprezident Spojených států a republikánský politik Mike Pence (61), který ve čtvrtek oznámil, že je novým americkým prezidentem oficiálně Joe Biden. Potvrdil tak formálně jeho volební vítězství.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.