Oblíbené letní destinace mění barvy. Česko má nejpřísnější podmínky, říká mluvčí CK. Popsal, jak je Češi obchází
Cestovatelský semafor ministerstva zahraničí je pro Čechy ukazatelem toho, jak rizikové jsou země z hlediska nákazy koronavirem. Právě mapa cestovatele v poslední době hodně mění barvy, které poukazují na míru nebezpečí infekce, a týká se to i oblíbených dovolenkových destinací. "Myslím si, že klienti řeší spíše samotné podmínky cestování, nežli míru rizika nákazy. Nikdo asi epidemickou situaci nepodceňuje, na druhou stranu už lidé nemají z covidu takový strach jako loni - přeci jenom s ním žijeme už rok a půl. Řada lidí to nakonec vyřeší tím, že odcestují z Německa, aby nemuseli po návratu do karantény," řekl tiskový mluvčí CK Fischer pro ŽivotvČesku.cz.
Turisticky oblíbené destinace, které nejen Češi navštěvují každoročně v hojném počtu, mění barvy na cestovatelském semaforu. Ukázkovým příkladem je Řecko, které se za poslední dny a týdny zařadilo do červené kategorie, která značí vysoké riziko nákazy. Zelenou barvu si zatím drží Chorvatsko i Bulharsko, ale zhoršení se ukázalo v Itálii – ta se dostala do žluté skupiny se středním rizikem infekce.
"Dovolené kolem blízkých moří, někde kolem Středomoří – u nich k žádným výraznějším změnám nedochází. Na špici je stále Řecko, Chorvatsko, Španělsko a aktuálně je poměrně vyhledávané Bulharsko, které je i nadále zařazeno v zelené kategorii na cestovatelském semaforu. Tam lidé, kteří nemají ukončené očkování, nemusí do karantény, což Bulharsku trochu »hraje do karet«. Myslím si, že klienti řeší spíše samotné podmínky cestování, nežli míru rizika nákazy. Nikdo asi epidemickou situaci nepodceňuje, na druhou stranu už lidé nemají z covidu takový strach jako loni - přeci jenom s ním žijeme už rok a půl. Řeší hlavně pravidla a restrikce, které jsou spojeny se zařazením zemí na mapě cestovatele. Česká republika má z okolních zemí nepřísnější podmínky pro návrat do země. Řada lidí to nakonec vyřeší tím, že odcestují z Německa, aby nemuseli po návratu do karantény," sdělil tiskový mluvčí CK Fischer Jan Bezděk pro ŽivotvČesku.cz.
Přes vývoj, který ukazuje mapa cestovatele, jsou letní dovolené v plném proudu, což potvrzuje i mluvčí jedné z největších cestovních kanceláří v Česku. Ale důležité jsou také ceny, které samozřejmě hrají svou roli.
Chorvatsko
Za jídlo v levnější restauraci člověk zaplatí kolem dvou set korun, tříchodové menu v dražším podniku vyjde zhruba na pět set korun. Půllitr místního piva si lze dopřát asi za 57 korun a třetinka dovozového pak stojí kolem 48 korun. Ohledně cestování lidé řeší také benzín a naftu – litr benzínu vyjde na 34 korun, nafta je pak o něco levnější, litr stojí necelých 33 korun. V zemi se platí chorvatskou kunou, což jsou v přepočtu asi čtyři koruny. Pro návštěvu Chorvatska platí prokázání se certifikátem potvrzují očkování, negativním PCR testem (ne starším 48 hodin) nebo antigenním (nesmí být starší 48 hodin). Pokud člověk onemocnění covid-19 prodělal, pak se může prokázat potvrzením o prodělání nemoci.
Řecko
Oblíbený stát jižní Evropy zaznamenal za poslední dobu největší změny na cestovatelském semaforu ministerstva zahraničí. Aktuálně je zařazen do kategorie s vysokým rizikem nákazy, přesto turisty láká. Co se týká cen, tak za levnější jídlo v restauraci lidé zaplatí kolem 268 korun, tříchodové menu v podniku střední kategorie pak vyjde na zhruba 470 korun, jak informuje server Etravel.cz. Benzín je v zemi dražší, litr vyjde asi na necelých 38 korun. Litr nafty pak stojí 31,50 korun. Půllitr místního piva stojí kolem 37 korun a za třetinku dovozového si pak člověk zaplatí asi 53 korun. Podmínky vstupu do země jsou stejné jako u Chorvatska. Cestovatelé musí počítat s tím, že budou znovu kontrolně testování a pokud budou pozitivní, čeká je desetidenní karanténa. V zemi se platí eurem.
Itálie
Jihoevropský stát na Apeninském poloostrově navštěvuje hodně lidí, ale nyní se v zemi zvýšilo riziko nákazy koronavirem. Itálie se přemístila ze zelené kategorie do horší žluté. Pro návštěvu země je opět nutné potvrzení o prodělání nemoci, očkovací certifikát nebo negativní antigenní či PCR test. Ceny jsou v Itálii vyšší – levnější jídlo v restauraci vyjde zhruba na čtyři sta korun, tříchodové menu v lepším podniku pak asi na 665 korun. Půllitr místního piva stojí kolem 35 korun, za třetinku dovozového cestovatelé zaplatí zhruba 49 korun. Litr benzínu stojí přes 42 korun a litr nafty vyjde na necelých 39 korun. Měnou, kterou se v Itálii platí, je euro.
Bulharsko
Zatím se drží v zelené kategorii, tím pádem je z hlediska nákazy koronavirem považováno ministerstvem zahraničí za málo rizikové a bezpečné. Ceny jsou v zemi poměrně příznivé, za levnější jídlo v restauraci člověk zaplatí kolem 136 korun, tříchodové menu v té dražší vyjde asi na 340 korun. Půllitr místního piva lze sehnat za 18 korun, třetinku dovozového pak asi za 30 korun. Pokud jde o ceny benzínu, ta se pohybuje kolem 28 korun, nafta pak téměř stejně. Opět je při vstupu do země nutné prokázat bezinfekčnost - očkováním, negativním testem nebo tím, že má po prodělání nemoci člověk protilátky. Výjimkou jsou děti do 12 let, které cestují ze zelené zóny - ty se prokazovat nemusí, pokud jejich rodič či opatrovním splňuje dané výše uvedené podmínky.
Pokaždé je nutné mít vyplněný tzv. příjezdový formulář – ať už se jedná o kteroukoli zemi. Platí to nejen u cestování do daného státu, ale i u příjezdu zpátky na území České republiky. Má sloužit pro případné trasování, pokud se ukáže, že je člověk pozitivně testovaný na koronavirus.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.