Obrazem: Fanoušci v bouři emocí u plexiskla a slavící hráči. Takhle vypadají nejdojemnější okamžiky ze zlaté oslavy na ledě

David Pastrňák
David Pastrňák
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2024

Zlatý sen se opět naplnil. Národní tým ve finále domácího hokejového mistrovství světa porazil 2:0 houževnaté Švýcary –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ po dlouhých čtrnácti letech tak vybojoval pro Česko titul mistrů světa. Na nejdojemnější momenty po bitvě o zlaté medaile i následné oslavy se můžete podívat v naší fotogalerii. Pro ŽivotvČesku.cz hokejový útočník, trenér a komentátor Vladimír Růžička vylíčil, co jeho pohledem bylo klíčové, že »česká pohádka měla šťastný konec«.

Když zazněla siréna ohlašující konec třetí třetiny v duelu českého nároďáku se Švýcary, propukla nefalšovaná česká radost. Lidé po celé republice začali slavit. A rozhodně bylo co.

Poprvé od roku 1985 totiž domácí tým slaví v Praze zlato z mistrovství světa. Čeští hokejisté se opět zapsali do historie, a to po dvou »infarktových třetinách, kdy se marně čekalo na střelu, která by skončila v soupeřově brance«. Pak ale přišla na řadu ta třetí.

V ní se dostavila toužebně očekávaná gólová dělovka z hokejky Davida Pastrňáka. Česko v tu chvíli vedlo 1:0 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ šlo o klíčový moment zápasu.

Možná by vše bylo jinak, kdyby v brance nebyl bezchybný, famózní, brilantní Lukáš Dostál, který předvedl větší kouzla než Harry Potter v Bradavicích. A pak už přišla jen pojistka v závěru poslední dvacetiminutovky, kterou do prázdné brány poslal David Kämpf.

V samostatné éře český celek vybojoval sedmý celkový triumf, historicky už třináctý. Redakci zajímalo, co bylo vlastně klíčové, že český celek nezaváhal a prošel celým turnajem jako nůž máslem a dobruslil si pro zlato.

"Myslím, že klíčové bylo, že přijeli tři hráči z NHL, kteří tým doplnili. Jsou to ovšem rozdíloví hráči. A líbilo se mi, jak pracoval celý kolektiv. Byl tam týmový duch. A to je něco, co český hokej potřebuje. Neskutečné nasazení… Všichni skákali do ran, nikdo neuhnul. Neskutečný. Paráda," nešetřil pro ŽivotvČesku.cz emocemi Vladimír Růžička.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.