Obrazem: V Táboře se Babiš setkal s pískotem. Protestující označil za zoufalce a voliče koalice. Politolog popsal, že útoky na expremiéra mohou přinášet opačný efekt

Jeden z protestujících na mítinku Andreje Babiše
Jeden z protestujících na mítinku Andreje Babiše
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 8. 2022

Desítky lidí ve čtvrtek protestovaly v Táboře na mítinku poslance a bývalého premiéra Andreje Babiše (67) ke komunálním volbám. Muži zákona asi po deseti minutách vytvořili kolem politikova obytného vozu půlkruh, kterým oddělili jeho příznivce a odpůrce. Babiš je k tomu hned v úvodu vyzval. Na místě byl také antikonfliktní tým. Babiš označil protestující za agresory, zoufalce a voliče pětikoalice. Zda právě jeho vyjádření na adresu protestujících ho může před volbami poškodit, zodpověděl pro ŽivotvČesku.cz na dotaz špičkový a uznávaný politolog Lubomír Kopeček, který působí na Katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Není to poprvé, kdy Andrej Babiš po svém příjezdu do plánované destinace v rámci kampaně po ČR nebyl lidově řečeno vítán chlebem a solí, ale pískotem. Ve středu v Českém Krumlově a také v blízkém Frymburku čelil podle médií hlasitým protestům svých odpůrců, podobně jako tomu bylo v úterý v Třeboni.

Mítink byl na táborském náměstí T. G. M., kde zněl od odpůrců pískot tak silný, že nebylo rozumět Babišovi ani bývalému ministrovi dopravy a průmyslu Karlu Havlíčkovi (53), přestože mluvili v první části mítinku do mikrofonu. Lidé skandovali slogany »Hanba, StB, Do basy«. Na transparentech byl třeba nápis »Babiš do lapáku«, jeden muž měl tričko s nápisem »Nechci do holdingu«.

Babiš na adresu protestujících uvedl, že jde o voliče nynější vlády premiéra Petra Fialy (58) a stejné lidi, kteří napadli policii v Českém Krumlově. "Nám policie, která nás nebyla schopná ochránit, v Třeboni řekla, že máme jít pryč, protože na nás bude atentát," vrátil se pak bývalý premiér k úterní návštěvě Třeboně. Odpůrci tam podle něj jeho skupinu ohrožovali, házeli po nich předměty. "Bylo by dobré, kdyby šéfové těch pěti (vládnoucích stran) vyzvali svoje voliče, aby nebyli agresivní, aby nebili naše fanoušky, aby nechodili na naše mítinky," uvedl v rekci na dotaz Babiš.

Policie nejdřív situaci sledovala. "Hlavně si jich nevšímejte, přišli jen provokovat sem, jsou to voliči Pirstan. A když dostanou faktury za elektřinu této vlády, tak se jim protáhne ksicht," říkal Babiš příznivcům o odpůrcích. Poté se expremiér obrátil na policisty, kteří podle něj byli na mítinku k ničemu. "Policie na to dohlíží, místo toho aby zakročila a oddělila tyhle agresory a zoufalce," řekl policistům. Ti potom vytvořili půlkruh a fanoušky a odpůrce oddělili.

Podle odbornou veřejností uznávaného politologa Lubomíra Kopečka by reakce Babiše neměla mít vliv na popularitu u jeho voličů. "Když to vezmu obecně, tak Andrej Babiš vyvolává kontroverze, v danou chvíli funguje jako někdo, kdo Čechy hodně dělí. Není to první případ, kdy k něčemu podobnému došlo. Situace, kdy docházelo k určitým slovním a do určité míry fyzickým atakům vůči nějakému politikovi, to už se tady objevilo. Vzpomeneme-li Jiřího Paroubka, Miloše Zemana, kdysi dávno v 90. letech, ještě v předprezidentském období, něco podobného přitahoval Václav Klaus. Obecně to, jak na to daný politik reaguje... je to samozřejmě emocionálně vypjatá situace, reakce může být někdy silná. Použije-li někdo slovo »zoufalec«, tak bych to asi neoznačil za nic silného. V takové situaci mi to přijde ještě jako něco, co je lidsky pochopitelná reakce. Zda to je rozumné z hlediska volební strategie, či není, je dobré poznamenat, že v tom, co se děje kolem Babišových mítinků, tohle do určité míry zanikne," uvedl na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Některé seniorky na Babiše čekaly už tři čtvrtě hodiny před začátkem. "Poslal nám rouškovné, pět tisíc, to nám teď nikdo nedá. Furt nad námi držel ochrannou ruku," říkala jedna ze tří seniorek, které v kavárně proti náměstí pily tureckou kávu. Babiš se před svým obytným vozem fotil s příznivci, mezi nimiž byly i děti. Rozdával své knihy nebo kšiltovky s nápisem »Sorry jako«. Mítink začal ve 14:35, trval zhruba hodinu, celou dobu zněl pískot i troubení. Fotograf z Babišova týmu měl špunty v uších.

"Je dobré se podívat na průzkumy. Pokud Andrej Babiš bude kandidovat v prezidentských volbách, tak má velkou šanci je vyhrát. Průzkumy přece jen o něčem vypovídají. To, co se děje okolo těch mítinků, tak je pro něj nepříjemné. Není to nic, co by mu v kampani pomáhalo. Na druhou stranu efekt toho není, tedy podle mě, čistě negativní, ono to současně přitahuje určitou pozornost, třeba i ti odpůrci, aniž si to uvědomují, mohou vyvolávat pocity přimknutí se k Andreji Babišovi třeba u těch příznivců, kteří jeho osobu berou pozitivně," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný politolog Lubomír Kopeček.

"My máme normálně kampaň do komunálu. A v Krumlově napadl nějaký člověk i policistu a státní policie vůbec nezasáhla, neochránila nás. Budu se ptát ve Sněmovně pana (ministra vnitra Víta) Rakušana, na co máme tu policii, když není schopná ochránit občany. Útočí na lidi, kteří s námi sympatizují," řekl Babiš. Mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík dnes řekl, že policie už vyslechla ženu, kterou na mítinku v Českém Krumlově zajistila. Vede s ní přestupkové řízení. Ženu bezprostředně po výslechu policisté pustili. Postup policistů vůči ženě, která proti Babišovi protestovala, prověří policejní úřad vnitřní kontroly. Úřadu to uložil policejní prezident Martin Vondrášek.

Policie tak reagovala na video webu Forum 24, na němž dva neuniformovaní policisté odvádějí v Krumlově do neoznačeného auta ženu. Policie uvedla, že žena policistu v civilu napadla. Ona sama řekla deníku Forum24, že udeřila muže, který do ní během akce strkal, aniž věděla, že jde o policistu v civilu.

Podle mluvčího policejního prezidia je běžné, že policie dohlíží na akcích, které vyhodnotí jako rizikové, bez ohledu na organizátora akce. "Setkání veřejnosti s Andrejem Babišem patří do té kategorie, protože tam občas k nějakým konfliktům dochází," zdůvodnil Moravčík, proč policie na mítinku v Českém Krumlově byla. "Z vlastní zkušenosti z různých shromáždění můžu říct, že neuniformovaní policisti běžně v davu jsou, i když jde o absolutně klidnou akci," doplnil.

Babiš jezdí za voliči po Česku, pořídil si k tomu obytný vůz. Odmítá, že jde o kampaň před prezidentskými volbami. Cesty podniká jako předseda hnutí ANO v souvislosti se senátními a komunálními volbami, řekl už dřív. Koncem června expremiér uvedl, že plánuje oznámit rozhodnutí ohledně své případné prezidentské kandidatury nejspíš 4. listopadu. Senátní a komunální volby se konají letos v září.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.