Obří riziko druhé vlny: Chřipka a koronavirus mohou udeřit společně, musíme s tím počítat, řekl exkluzivně Vojtěch

Roman Prymula a Adam Vojtěch
Roman Prymula a Adam Vojtěch
Foto: reprofoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 5. 2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch si uvědomuje, že i když je aktuálně v Česku epidemie koronaviru na ústupu, není vyhráno. Naopak očekává, že koronavirus může udeřit ve druhé vlně na podzim. Situace může být komplikovanější z důvodu, že ve stejném období se mezi lidmi začíná šířit sezónní chřipka. Kombinace obojího by mohla být pro lidi i celkový zdravotnický systém nebezpečná.

"Není to, že bych se bál, ale na základě zkušeností, které máme, se musíme připravit na tu horší variantu. My jsme to zvládli velmi dobře, ale na horší variantu zkrátka musíme být připraveni. Riziko vypuknutí druhé vlny tady existuje," exkluzivně řekl Adam Vojtěch pro Život v Česku.

Kombinace druhé vlny epidemie koronaviru a sezónní chřipky je to, co české epidemiology děsí. Roman Prymula pro Život v Česku uvedl, že se obává, že k tomu může dojít. Podle něj by ale nedošlo k výrazným striktním opatřením, a to zejména kvůli stavu ekonomiky, kterou epidemie značně poškodila.

Být připraveni je důležité

"Musíme počítat s nástupem chřipkové epidemie na podzim a pokud by došlo k masivnějšímu šíření, musíme to řešit a musíme být připraveni v čas zasáhnout. Ukázalo se, že právě včasný zásah je cesta," zdůraznil Vojtěch skutečnost, že vláda dokázala epidemiologický problém velmi efektivně řešit.

"Největší riziko je, aby nedošlo ke kolapsu zdravotního systému, tedy nemocnic. Proto musíme být připraveni a musíme mít dostatek ochranných pomůcek a plošně testovat," upřesnil.

Vojtěch poukázal na možnost dovolených. "Toto řeší hlavně ministerstvo zahraničí. S některými zeměmi jednáme, jde hlavně o sousední země jako Slovensko, Rakousko a další. Není to otázka jen naší snahy, ale je nutné, aby ty země byly ochotny přijmout cizince na své území. Jednání stále probíhají a bude to vyžadovat nějaká pravidla," dodal pro Život v Česku ministr zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.