Obrovská rána, zaklínění lidé a všude krev... Hasiči popsali, co se dělo, když dorazili na místo tragédie, kde se srazily dva vlaky

Na místě neštěstí zasahovalo 17 jednotek hasičů.
Na místě neštěstí zasahovalo 17 jednotek hasičů.
Foto: Twitter Hasiči ČR
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 7. 2020

Dva mrtví, nejméně sedm vážně zraněných a několik desítek lidí, kteří museli být ošetřeni na místě či transportováni do nemocnice. Takovou bilanci má tragická nehoda, při které se srazily dva vlaky u Perninku. Na místě zasahovali záchranáři, policie, ale i hasiči, kteří vyprošťovali zaklíněné cestující. Teď popsali, co se na místě v době jejich příjezdu dělo.

Na místě zasahovalo 17 jednotek hasičů. Podle nich bylo nutné vyprostit a transportovat velký počet zraněných z místa do okolních nemocnic.

"Krátce po třetí hodině odpoledne přijali hasiči oznámení o nehodě na železniční trati mezi Perninkem a Nejdkem. Již prvotní informace mluvily o zraněných osobách. První jednotka hasičů byla na místě do patnácti minut od přijetí výzvy, potvrdila čelní srážku dvou osobních vlaků a větší množství zraněných osob, z toho několik zaklíněných. Operační středisko tak vyslalo na místo další posilové jednotky. Místo nehody bylo zhruba 600 metrů po kolejích od železniční stanice Pernink.  Stejná vzdálenost po kolejích byla na druhou stranu k nejbližšímu přejezdu se silnicí, kam se mohla dostat záchranářská technika," popisují hasiči začátek záchranné akce, kdy museli velmi rychle jednat.

Mnoho lidí bylo zaklíněných. Řada z nich zraněných. Podle lidí, kteří dobrovolně na místě pomáhali, byl slyšet pláč a nářek zaklíněných lidí. Několik z nich mělo vážná krvácející zranění. Hasiči je vynášeli z vlaku na jedno místo...

"Část hasičů ustavila technika na silnici pod železniční tratí, v prudkém svahu museli donést veškeré vybavení dvě stě metrů k místu nehody. Jako místo soustředění zraněných byla zvolena železniční zastávka Pernink. Tam byli transportování všichni cestující z vlaku. Hasiči museli několik osob vyprostit a následně na nosítkách přenést na místo shromáždění zraněných. Za dvě hodiny od nahlášení nehody byly všechny zraněné osoby zachráněny z místa srážky a záchranná služba řídila jejich odvoz do nemocnic," líčí hasiči, nejen díky nimž a jejich rychlému zásahu se neštěstí obešlo bez větších ztrát na životech.

Prohledávali okolí

Nebylo moc lidí, kteří po srážce vlaků na trase mezi Karlovými Vary a německým Johanngeorgenstadtem neměli ani šrám. Na místo neštěstí bylo vysláno několik vrtulníků, kteří primárně transportovali do nemocnic lidi s těžkým zraněním.

"Nejbližší místo vhodné pro přistání letecké záchranné služby bylo fotbalové hřiště v Perninku, povolány byly celkem čtyři záchranářské vrtulníky a jeden policejní pro monitoring místa události ze vzduchu. Přes dvacet zraněných transportovala záchranná služba, dalších devět převezli na ošetření hasiči evakuačním autobusem. Na místě zasahovali rovněž zdravotničtí záchranáři z Německa. Hasiči společně s policisty prohledali rovněž okolí místa nehody, zda někdo v šoku neodešel po srážce vlaků, nikdo v okolí nebyl nalezen. Dvě osoby ve vlaku po srážce utrpěly smrtelné zranění," dodali hasiči.

Bylo štěstí v neštěstí, že náraz vlaků si nevyžádal více lidských životů. V průběhu řešení události byl aktivován tým posttraumatické pomoci.

Mezi zraněnými byl také strojvedoucí jednoho z vlaků. Zdravotníci ho transportovali do nemocnice. Podle očitého svědka druhý strojvůdce na místě tragédie byl v šoku a dokola opakoval: "Co jsem to udělal, co jsem to udělal..." uvedl jeden ze svědků s tím, že se muž držel za hlavu a naříkal.  Následně ho policie zadržela. Podle prozatímních informací muži zákona nehodu vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.